ludzie w maskach w samolocie
Źródło: flickr

USA nie radzi sobie z pandemią. W kraju wracają obostrzenia

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Czerwca 2020

Sytuacja epidemiczna w USA okazuje się być tragiczna. Choć zdjęto większość obostrzeń, okazało się to czynnikiem gwałtownie zwiększającym liczbę nowych zarażeń. Różne stany podjęły trudne decyzje o ponownym nakładaniu obostrzeń.

Stany Zjednoczone mają około jednej czwartej wszystkich przypadków zarażeń i zgonów na całym świecie. Ostatnie zniesienie ograniczeń okazało się zgubne dla sytuacji w kraju.

USA i kolejne rekordy

Stany Zjednoczone nadal są krajem najbardziej dotkniętym koronawirusem SARS-CoV-2. Ostatnia środka okazała się w tej kwestii tragiczna - padł rekord dobowego przyrostu chorych na COVID-19 potwierdzonych testem, czyli 34,7 tysięcy nowych przypadków. Kolejne dni od tamtej pory coraz bardziej kreśliły poważny problem - w niektórych stanach dobowy przyrost zachorowań był nawet o 70 procent wyższy niż ten z poprzedniego tygodnia. Warto tu pamiętać, iż mowa wyłącznie o zdiagnozowanych przypadkach. Według naukowców rzeczywista ich liczba może być znacznie większa.

Sytuacja coraz gorsza

Rząd USA podjął decyzję o przywrócenie w miarę normalnego trybu funkcjonowania gospodarki, aby nie pogrążyć się w ogromnym kryzysie. Choć z punktu widzenia ekonomicznego taka decyzja jest jak najbardziej słuszna, wartości medycyny sugerują zgoła co innego. Ogromne liczby nowych przypadków Stany zawdzięczają najpewniej właśnie decyzji o zdejmowaniu obostrzeń. W niektórych stanach sytuacja jest na tyle tragiczna, że władze na poziomie regionalnym zdecydowały się na powrót obostrzeń. Mowa tutaj o Teksasie, Florydzie i części Kalifornii. W Teksasie zamknięto bary i miejsca gromadzenia się ludzi, zakazano zgromadzeń, a szpitale dostały wytyczne odkłądające planowane operacje na później, gdyż w całym regionie nie ma miejsc szpitalnych dla pacjentów z COVID-19. We Florydzie obowiązują teraz podobne obostrzenia. Gubernator stanu Kalifornia zdecydował się na zamknięcie jednego z hrabstw z największą liczbą nowych przypadków.

Co na to Trump?

Donald Trump szykuje się do listopadowych wyborów i... najbardziej skupia się na pozyskaniu elektoratu. Jednak niektóre z jego decyzji mogą zadziwiać. Polecił on zmniejszenie liczby wykonywanych testów, co wywołało falę oburzenia z innych krajów. Trump obecnie przeprowadza kampanię wyborczą, jednak to jego kontrakandydat zdobywa coraz większe poparcie. Być może dlatego, że Joe Biden nie udziela się publicznie, a wyłącznie przez internet, chroniąc ludzi od potencjalnie śmiertelnego patogenu.

Zobacz także:

  1. Ogromna afera pedofilska w Niemczech. Ponad 30 tys. podejrzanych osób
  2. Sytuacja bez precedensu. Iran wydał nakaz aresztowania Donalda Trumpa
  3. Te liczby przerażają. Na Covid-19 zachorowało już 10 milionów ludzi, a liczba ofiar przekroczyła 500 tysięcy
  4. Fatalna sytuacja na Podkarpaciu. Podtopione domy, ewakuowani mieszkańcy, setki interwencji strażackichNastępny artykuł