lek
Źródło: Unsplash

Kuracja tylko dla bogatych? Leki na COVID-19 mogą być bardzo drogie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Czerwca 2020

Lek, który wykazuje największą skuteczność w leczeniu COVID-19 okazuje się być dostępny niemal wyłącznie dla elity. Ich cena opiewa nawet na 390 dolarów za fiolkę. Pierwotnie podejrzewano, że będzie ona wynosić do 100 dolarów, co i tak byłoby o 750 procent drożej, niż cena szczepionki przeciw grypie.

Cena leku na COVID-19 okazuje się być wyższa, niż ktokolwiek przypuszczał. Finalnie cały cykl leczenia może być niedostępny dla wszystkich.

Remdesivir i jego skuteczność

Remdesivir od początku pandemii wykazywał niezwykle wysoką skuteczność w kwestii leczenia COVID-19. Amerykańskie FDA już wcześniej wydało zalecenia, iż lek ten powinien być dopuszczony do leczenia ciężkich przypadków. Co ciekawe, lek dostępny będzie jeszcze zanim ukaże się oficjalna szczepionka, na którą możemy poczekać (wedle niektórych specjalistów) nawet do połowy 2021 roku. Gilead Sciences to firma mająca monopol na remdesivir. Przedsiębiorstwo zapewnia jednak, że cena ma być taka sama dla wszystkich regionów - wynika to z chęci na szybkie wdrożenie terapii na całym świecie, bez potrzeby negocjacji cenowych i przeprowadzania innych zawirowań.

Monopol na jedyny skuteczny lek

Cena remdesiviru okazała się jednak być wielokrotnie wyższa, niż pierwotnie przypuszczano. Wynosić może nawet 390 dolarów za jedną fiolkę. W tej sytuacji cała pięcio-dniowa terapia to koszta rzędu 2340 dolarów! To naprawdę ogromne sumy, które nie są dostępne dla każdego. "Chcieliśmy mieć pewność, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby remdesivir docierał do pacjentów" - powiedział dyrektor generalny Gilead, Daniel O’Day. To trochę zaskakujące słowa, jeśli wziąć pod uwagę, że dotyczą leku wycenionego na tak ogromną sumę. Firma jednak powtarza, że w ciągu ostatnich miesięcy udało im się osiągnąć zadziwiający cykl produkcyjny.

Cena będzie jeszcze wyższa

W tym wszystkim najciekawsze jest to, że powyższe ceny dotyczą leku dla rządu. Firmy prywatne muszą przygotować się na jeszcze droższe koszta uzyskania specyfiku. Wtedy jedna fiolka ma kosztować 520 dolarów, a pięciodniowe leczenie 3120 dolarów, co, zdaniem analiz specjalistów, daje cenę nawet 4500 dolarów za cały cykl leczenia. Remdesivir wykazuje na tyle wysoką skuteczność, że jego stosowanie pozwala w niektórych przypadkach znacznie skrócić czas potrzebny do wyleczenia pacjenta. Organizacje prokonsumencie nie przyjmują jednak takiego tłumacznia do wiadomości. Ich zdaniem taka terapia powinna zostać wyceniona na... 1 dolara za dzień.

Zobacz także:

  1. Miliony Polaków dostaną 300 złotych. Wnioski można składać już od jutra
  2. Niesamowite nagranie. Chmura wyglądająca jak z filmu science-fiction zawisła nad miastem
  3. Kolejni Polscy turyści zakażeni koronawirusem. Mogli się zarazić od właściciela domków
  4. LOT anuluje połączenia. Pasażerowie wpadli w szałNastępny artykuł