lekarze w kombinezonach
Źródło: health.mil

Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka

Artur ŁokietekArtur Łokietek
31 Marca 2020

W Belgii nie dzieje się najlepiej - w ciągu jednej doby stwierdzono ponad 800 nowych przypadków zarażenia. Zmarła tam też 12-latka, która uważana jest za najmłodszą ofiarę COVID-19 w Europie.

Belgia ma coraz poważniejsze problemy związane z trwającą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Tamtejsze media podają, że doszło do śmierci dziewczynki, która stała się najmłodszą ofiarą koronawirusa w Europie.

Dużo nowych przypadków zarażenia w Belgii

W ciągu zaledwie jednej doby stwierdzono w Belgii 876 nowych przypadków zarażenia koronawirusem, zaś 98 osób zmarło. Łączna liczba potwierdzonych tam przypadków wynosi aż 12 775 osób. Sky News podało, że zmarła tam niedawno 12-latka jest oficjalnie najmłodszą ofiarą pandemii w Europie. Emmanuel Andre, rzecznik rządowej epidemiologicznej komórki kryzysowej przyznał na konferencji prasowej, że jest to smutny moment zarówno dla świata medycyny, jak i nauki, gdyż naukowcy uznają śmierć w tak młodym wieku z powodu koronawirusa za ekstremalnie rzadki przypadek. Na ten moment jednak nie wiadomo czy 12-latka miała jakiekolwiek choroby towarzyszące. Rzecznik wyraził także swoje kondolencje dla rodziny zmarłej.

Koronawirus dotyka też młodych

Naukowcy zauważają, że koronawirus nie jest jedynie zagrożeniem dla osób z grupy wysokiego ryzyka, a ciężkie przechodzenie przez chorobę, choć niezwykle rzadkie, również może się zdarzyć w młodszym wieku. W Belgii na oddziałach intensywnej terapii przebywa wiele osób zdecydowanie młodszych. Warto pamiętać, że młoda osoba może być także zagrożeniem dla starszych - może transmitować wirusa i (często nieświadomie) przyczyniać się do rozwoju pandemii. Dlatego trzeba myśleć o swoich bliskich i przebywać na kwarantannie oraz stosować się do zaleceń rządu. Belgia przedłużyła restrykcje dotyczące przemieszczania się i przebywania w domach do 19 kwietnia z możliwością ponownego ich przedłużenia aż do 3 maja. Kraj ten jest aktualnie 10 państwem według liczby zarażonych i szybkości rozwoju pandemii.


Zobacz także

  1. Kolejna osoba przegrała walkę z koronawirusem, 2215 zarażonych. Ministerstwo ma jeszcze więcej złych wieści
  2. Algorytm podgląda ludzi na ulicach. Nowoczesny i kontrowersyjny sposób na walkę z koronawirusem w Polsce
  3. Koronawirus mógł zarazić o wiele więcej ludzi na świecie. Zadziwiające analizy naukowców
  4. Powstała mapa pokazująca stan załamania polskiej służby zdrowia na żywoNastępny artykuł