Ruiny
Źródło: pixbay.com

Kościół, w którym doszło do cudu? Naukowcy odkryli biblijną świątynie

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
10 Listopada 2020

Nowe odkrycie naukowców w Izraelu. Ukryta dotąd przed ludzkim wzrokiem, dawna świątynia, może niebawem zostać nowym celem chrześcijańskich pielgrzymek. To właśnie tu, prawdopodobnie, Jezus dokonał cudu.

Po tylu latach archeolodzy wciąż odkrywają dotąd nieznane miejsca. Upływ lat sprawił, że całe budynki ukryły się pod powierzchnią ziemi. Stąd też wynika fakt, że wykopaliska są nieustannie prowadzone w wielu rejonach świata. Tym razem przyjrzymy się Izraelowi.


Odkrycie biblijnej świątyni


Na ślady ukrytego wcześniej starożytnego kościoła, naukowcy natknęli się w północnej części Izraela. Prawdopodobnie świątynia wchodziła w obręb miasta Banias. Jednakże z zapisków historyków zajmujących się tamtym obszarem wynika, że za czasów życia Jezusa Chrystusa, miasto zostało przemianowane na Cezareę Filipową.


Świątynia, którą odkopali archeolodzy, jest opisana w Piśmie Świętym jako miejsce jednego z cudów, dokonanego przez Jezusa Chrystusa. Można o nim przeczytać w Ewangeliach według św. Marka, Mateusza oraz Łukasza.

Widziałeś UFO na niebie? Możliwe, że obok Ciebie przelatywał ADIFO. Nowy pojazd, który osiąga prędkość ponaddźwiękowąWidziałeś UFO na niebie? Możliwe, że obok Ciebie przelatywał ADIFO. Nowy pojazd, który osiąga prędkość ponaddźwiękowąCzytaj dalej


Krwawiąca kobieta


Naukowcy przypuszczają, że to właśnie w tym miejscu Jezus dokonał uzdrowienia krwawiącej kobiety. Biblia opisuje jej ciężką chorobę. Za jej przyczyną, kobieta cierpiała na nieustanny krwotok, który dręczył ją od 12 lat. Święty Łukasz opisuje, że gdy Jezus wychodził ze świątyni, otoczyły go tłumy wiernych, w tym owa kobieta.


Według Ewangelisty kobieta dotknęła zaledwie frędzli płaszcza Chrystusa, a upływ jej krwi został natychmiast zatrzymany. Dla upamiętnienia tego cudu, w mieście postawiony został pomnik, co opisał bizantyjski historyk Euzebiusz.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w Polsce


Relikwie z Cezarei


Po latach wspomniany posąg, który wybudowano po uzdrowieniu kobiety z biblijnej opowieści, został rozbity na kawałki. Jego fragmenty rozeszły się po świecie i zaczęły pełnić funkcje świętych relikwii.


Choć w pobliżu nowoodkrytej świątyni znajduje się jeszcze inny starożytny kościół, naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie są przekonani, że to właśnie najnowsze znalezisko lepiej wpisuje się w charakterystykę miejsca, w którym Jezus dokonał opisanego cudu. Potwierdza to między innymi lokalizacja pomnika.

Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatęPodwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatęCzytaj dalej


Nowe miejsce kultu


Naukowcy prowadzący wykopaliska archeologiczne na terenie niegdysiejszej Cezarei Filipowej kontynuują swoje poszukiwania. Odnalezienie świątyni oraz fragmentów posągu upamiętniającego cud, zmotywowało ich do prowadzenia dalszych poszukiwań starożytnej cywilizacji w obszarze północnego Izraela.


W świątyni prowadzone są wciąż badania, jednak być może, gdy naukowcom uda się odnaleźć wszystko, co pozostało w tym regionie, miejsce stanie się dostępne dla turystów i wiernych. Wówczas dawna Cezarea mogłaby stać się obowiązkowym przystankiem każdej pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Niezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite faktyNiezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite faktyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lekarz spojrzał na tomografię chorego na Covid-19 i zamarł. Porażające, co zobaczył
  2. Zdrowa i smaczna surówka z kapusty i marchewki. Dodając 3 łyżeczki chrzanu, niezwykle wzmocnisz swoją odporność
  3. Niezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite fakty
  4. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę
  5. NASA podpisała historyczne umowy z 17 firmami. Zajmą się rewolucyjną technologią kosmiczną
  6. Wchodząc do Biedronki, można się nieźle zdziwić. Za 20 złotych nasz pupil będzie w siódmym niebie
  7. Pamiętacie, w jakim programie występował Paolo Cozza? Wypowiedział się w szczerych słowach o Polakach

Następny artykuł