Tajemnicze światła w kosmosie
Źródło: https://twitter.com/i/status/1296030323806003205

Kosmonauta z ISS nagrał "kosmicznych gości". Czy tajemnicze światła to kosmici?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Sierpnia 2020

Rosyjski astronauta przebywający na ISS dokonał przepięknych ujęć Ziemi z kosmosu. Na zdjęciach widzimy także tajemnicze, jasne światła, które przez moment widać w otchłani kosmosu. Niektórzy sugerują, że mogą to być statki kosmitów. Jak jest naprawdę?

Do tej pory przywykliśmy, że tajemnicze, niewyjaśnione i jasne punkty na niebie to zapewne manifestacja kosmitów (albo jakieś tysiąc innych rzeczy, które mogłyby spowodować zjawisko). Teraz jednak nad ciekawym zdjęciem wprost z kosmosu debatują astronomowie z całego świata.

Kosmici w kosmosie

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaczął się niedawno nieco "spokojniejszy" okres, podczas którego przebywający tam astronauci mogą odpocząć od codziennych prac. Oczywiście, wciąż mają na głowie mnóśtwo spraw związanych z funkcjonowaniem samej stacji i przeprowadzania niezwykle ważnych badań w kosmosie. Do tego wszystkiego niedawno donoszono o dziurze, przez którą ucieka powietrze. Problem był zbywany od przeszło roku, ale NASA w końcu zainteresowała się tematem. Kosmonauci muszą więc znaleźć przyczynę problemu. W międzyczasie jednak udaje się im wykonać fenomenalne zdjęcia Ziemi wprost z kosmosu. Ostatnie takie zdjęcia okazały się zawierać coś więcej, niż samą tylko planetę.

Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latNaukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latCzytaj dalej

Gwiazdy? Kosmici?

Przebywający aktualnie na ISS kosmonauta Ivan Vagner postanowił wykonać parę zdjęć Ziemi z kosmosu. ISS przelatywała wtedy w trakcie formowania się zorzy polarnej. Idealne ułożenie zaowocowało przepięknymi zdjęciami, które następnie autor przedstawił w formie krótkiego time-lapse, czyli poklatkowego filmiku. Efekt jego starań możemy sprawdzić m.in. na Twitterze, jednak sam filmik jest ciekawy nie tylko ze względu na zapierające dech w piersiach ujęcia. W pewnym momencie da się zauważyć na horyzoncie pięć niezwykle jasnych świateł. W poście Vagnera, nazwał on je "kosmicznymi goścmi". Szybko pojawiły się spekulacje, iż uchwycone przez obiektyw obiekty to tak naprawdę statki kosmitów. Naukowcy podchodzą do tych rewelacji nieco bardziej sceptycznie, jednak nie ustalono jednoznacznie, do jakiej kategorii obiektów należą światła.

Powstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świataPowstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świataCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Teorie na temat wyjątkowych zdjęć

"W filmiku zobaczysz coś jeszcze, nie tylko zorzę polarną [...] 5 obiektów pojawia się obok siebie w tej samej odległości. Myślisz, że czym sąt? Meteory, satelity albo...?" - napisał na Twitterze kosmonauta. Informacja o tajemniczych światłach szybko trafiła do Roscosmos, rosyjskiej agencji kosmicznej, skąd trafiła do centrum naukowego TsNIIMash i Rosyjskiego Instytutu Badań Kosmicznych, gdzie eksperci poddać mają zdjęcia wnikliwej analizie. Eksperci na ten przypuszczają jednak, że światła pochodzą ze... Starlinków regularnie wystrzeliwanych w kosmos przez Elona Muska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-boota
  2. Boeing nie mógł znaleźć nabywców na niezwykle wadliwe samoloty. Polacy kupili je za ogromne pieniądze
  3. Teleskop Hubble'a uchwycił przelatująca kometę. Fenomenalne zdjęcia
  4. Potężny wybuch w kosmosie trwa już ponad 400 lat. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia

Następny artykuł