Galaktyka
Źródło: nasa.gov

Jeśli kosmici istnieją, to gdzie ich szukać? Naukowcy stworzyli katalog, który może udzielić nam wielu odpowiedzi

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Czerwca 2020

Naukowcy stworzyli katalog w którym wypisano wszystkie miejsca, gdzie mogą chować się kosmici. Jest to kolejne przedsięwzięcie w ramach programu SETI. Zbiór zawiera wszystkie znane nam obiekty niebieskie, niezależnie od tego, jak dobrze je poznaliśmy.

Program SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) zakłada znalezienie rozumnych form życia w kosmosie. Naukowcy opracowali pomocne narzędzie.

Gdzie się chowacie?

Naukowcy z Breakthrough Listen związanego z programem SETI stworzyli niezwykły katalog. Zawiera on 737 różnych kosmicznych obiektów, niezależnie od stopnia, w jakim zostały przez ludzkośc poznane. Można w nim znaleźć obiekty wielokrotnie już analizowane, takie jak pulsary, asteroidy, planety czy nawet całe gromady gwiazd. Co ciekawe, naukowcy pokusili się nawet o zawarcie w spisie obiektów wystrzelonych w kosmos przez człowieka. Naukowcy zwracają uwagę na to, że nie wiemy w jakim stopniu zaawansowania jest obca forma życia, więc powinniśmy szukać jej dosłownie wszędzie. Dzięki temu lista zawiera nawet sondy (chociażby sławną sondę Voyager) satelity meteorologiczne, a nawet wystrzeloną w kosmos przez Elona Muska czerwoną Teslę Roadster.

Exotica Catalog

Sam spis potencjalnych miejsc we wszechświecie, gdzie może istnieć obca forma życia nosi nazwę Exotica Catalog. Badacze mają nadzieję, że dokładny spis pozwoli na posegregowanie pracy wielu naukowców i być pomoże w doborze odpowiednich miejsc do szukania kosmitów. Głównym ich celem było założenie, że nie wiemy nic na temat obcych form życia, więc mogą one znajdować się w każdym miejscu. Kto w końcu powiedział, że kosmici mogliby zachowywać się i żyć podobnie jak człowiek? Z tego względu zdecydowano się posegregować wszystkie obiekty na cztery kategorie. Wśród nich znajdziemy obiekty dobrze nam znane (jak dość zaskakujące czarne dziury, planety, asteroidy), obiekty z ekstremalnymi warunkami, czyli choćby wspomniane wyżej pulsary, obiekty niepoznane przez nas w znacznym stopniu (szybkie rozbłyski radiowe FRB), a także swego rodzaju konkretne punkty odniesienia.

Zobacz także:

  1. Niezwykłe odkrycie we wraku statku na dnie Bałtyku. Jedyny taki egzemplarz na świecie
  2. Rosja jak NASA. Oni także będą wysyłać turystów w kosmos
  3. Ważna deklaracja ONZ. Pojawią się uchodźcy klimatyczni
  4. Rola człowieka w kształtowaniu świata. Niesamowite zdjęcia, które pokazują nasz wpływ na środowiskoNastępny artykuł