kosmita
Źródło: Twitter - wideo - https://twitter.com/SchmidtOcean/status/1321121489580679169

Wspaniałe zwierzę nagrane po raz pierwszy. Wygląda jak kosmita, niezwykły widok

Artur ŁokietekArtur Łokietek
3 Listopada 2020

Naukowcy z Schmidt Ocean Institute ponownie zaskakują. Wcześniej informowali o znalezieniu największej od 120 lat rafy koralowej, teraz udało im się nagrać wyjątkowe stworzenie. Wszystko dzięki nowoczesnemu podmorskiemu robotowi SuBastian.

Szacuje się, że znamy dopiero 20 procent tego, co skrywają nasze oceany. Biorąc pod uwagę, że oceany to niejedyne wody obecne na naszej planecie, jest to niezwykle maleńki wynik. To właśnie dlatego nowe odkrycia aż tak potrafią zaskakiwać.

To kosmita?

Naukowcy z Schmidt Ocean Institute od dłuższego czasu starają się zbadać oceaniczne wody za pomocą najnowszych technologii. Nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę fakt, że oceaniczne odmęty skrywają przed nami swe tajemnice w stopniu niemal porównywalnym z kosmosem.

Niezwykła historia 71-latka z Polski. Był pewien, że spotkał kosmitów, nie spodziewał sięNiezwykła historia 71-latka z Polski. Był pewien, że spotkał kosmitów, nie spodziewał sięCzytaj dalej

Może to właśnie dlatego zwykło się nazywać wyjątkowe podmorskie stworzenia "kosmitami"? Oczywiście wiele z nich wygląda tak dziwacznie, że ciężko pomyśleć, iż znajdują się na naszej planecie. Szczególnie, że do tej pory nie udało się wykonać nagrania takich żyjątek w ich naturalnym środowisku.

To ekscytujące wiadomości, jednak zasługi badaczy z Schmidt Ocean Institute na nagraniu wyjątkowego zwierzęcia się nie kończą. Wcześniej ogłosili oni znalezienie olbrzymiej rafy koralowej u wybrzeży Australii.

Olbrzymia rafa koralowa

Zanim przejdziemy do nowego, wyjątkowego odkrycia, warto przypomnieć o tym, że ci sami naukowcy natrafili wcześniej w tym roku na pierwszą tak wielką rafę koralową od ponad 120 lat! Naukowcy z wykorzystaniem statku Falkor i stacjonujątego tam robota SuBastian zgłębili nieco tajemnic oceanów.

Zaskakujące informacje w telegazecie TVP. Widzowie przecierają oczy ze zdumieniaZaskakujące informacje w telegazecie TVP. Widzowie przecierają oczy ze zdumieniaCzytaj dalej

Nowo odkryta rafa znajduje się nieopodal Wielkiej Rafy Koralowej, jest jednak od niej oderwana, co sprawia, że klasyfikujemy ją jako oddzielny byt. Ma ona około 1,5 metra szerokości i ponad 500 wysokości, co sprawia, że obiekt ten jest większy niż dwa Pałace Kultury i Nauki w Warszawie!

Nowoczesny robot zdolny do nurkowania na głębokość 4500 metrów wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań i dzięki niemu możliwe staje się przeprowadzenie badań podwodnych obiektów. Tym razem SuBastian nagrał wyjątkowe zwierzę.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Tragiczne wieści, nie żyje 16-latka. Dziewczyna brała udział w popularnym programie rozrywkowym

Pierwsze takie nagranie

Badacze przyglądali się Wielkiej Rafie Koralowej, czyli siedlisku ponad 1,5 tys. gatunków ryb i 411 gatunków koralowców, które niestety powoli wymiera przez zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia wód. Tam jednak udało się nagrać spirulę, czyli gatunek bardzo rzadkiej ryby.

Ryba ta znana jest dzięki temu, że pływa... pionowo. Jest przy tym niezwykle szybka i żyje na głębokości od 250 do 1750 metrów pod wodą, czyli na tyle dużo, że do tej pory nie udało się nagrać tego stworzenia w jego naturalnym środowisku. Nagranie możecie obejrzeć pod tym linkiem.

Ważne zmiany w Plusie. Sieć przedstawiła nową ofertę na abonament, internet i sieć 5G dla klientówWażne zmiany w Plusie. Sieć przedstawiła nową ofertę na abonament, internet i sieć 5G dla klientówCzytaj dalej

Spirule często wypływają na plażę z przypływami a ich muszle są całkiem popularne wśród zbieraczy. Zwierzę to nie zostało także dobrze poznane do tej pory. Liczymy, że badacze dokonają kolejnych zaskakujących odkryć i wkrótce się z nami podzielą. Ich misja jest bardzo ambitna, gdyż za cel postanowili sobie zbadać wody u wybrzeży Australii licząc na znalezienie czegoś, czego nauka jeszcze nie widziała.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Największa gwiazda "M jak miłość" wyjawiła, jak naprawdę zachowywał się Pyrkosz na planie. Wyjawiono dotąd nieznane fakty
  2. Nowe obostrzenia już od środy? Poseł zdradził szczegóły spotkania z premierem
  3. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?
  4. Hubert Urbański zaskoczył wszystkich w Milionerach. Publiczność zamarła, chodzi o przerażające praktyki
  5. Dramatyczna sytuacja w galeriach handlowych. Mogą ucierpieć sklepy, również z elektroniką. Czy czeka nas Lockdown?
  6. Wyszło na jaw. Wiadomo, która z kandydatek rolnika poszła z nim na wesele. Zdradził ich zespół muzyczny

Następny artykuł