Bigfin Squid w oceanie.
Źródło: YouTube

"Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnika

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Sierpnia 2020

Pomimo tego, że naukowcy coraz dalej zapuszczają się ze swoimi badaniami w kosmos, to nasze własne oceany wciąż kryją niezwykłe tajemnice i zadziwiające gatunki zwierząt. Jednym z takich gatunków jest Magnapinna, czyli kałamarnica Bigfin.

Ocean jest pełen życia, nawet tam, gdzie teoretycznie byśmy się go nie spodziewali. Kryjące się o morskich i oceanicznych głębinach stwory często przypominają bardziej obcych niż znane nam zwierzęta.

Ocean bardziej obcy niż kosmos

Według danych podawanych przez National Ocean Service, ludzkość wciąż nie zbadała ponad 80% powierzchni oceanów na naszej planecie nie jest zbadanych ani uwiecznionych na mapach. Głębiny morskie są więc dla nas porównywalnie obce co kosmiczna przestrzeń, która naukowcy badają z coraz większym rozmachem. Tymczasem w morzach i oceanach wciąż odnajdujemy coraz to dziwniej wyglądające okazy zwierząt. W ramach eksploracji podwodnego świata powstają również bardzo ciekawe projekty, które pozwalają nam na zwiedzanie morskich głębin z własnego domu.

Nadchodzą toksyczne burze z gradem. Fascynujące odkrycie naukowcówNadchodzą toksyczne burze z gradem. Fascynujące odkrycie naukowcówCzytaj dalej

Aalto Explorer, to Twoja prywatna łódź podwodna

Twórcy niezwykle ciekawego start-up'u o nazwie Aalto Explorer zauważają, że podwodna turystyka zarezerwowana jest głównie dla najbogatszych części społeczeństwa. Firma chce to zmienić tworząc pierwszą w historii platformę do podwodnych ekspedycji, do której dostęp każda zainteresowana osoba z poziom chociażby smartfona. Dzięki takiej inicjatywie więcej osób mogłoby zobaczyć na własne oczy (za pośrednictwem podwodnego drona) niezwykłe zwierzęta, które ukrywają się pod powierzchnią wody. Jednym z takich zjawiskowych przykładów jest zarejestrowana parę lat temu Magnapinna, czyli kałamarnica Bigfin.

Statek kosmitów na dnie Bałtyku. Czym jest tajemnicza anomalia bałtycka?Statek kosmitów na dnie Bałtyku. Czym jest tajemnicza anomalia bałtycka?Czytaj dalej

Czy to jeszcze zwierzę, czy już kosmita?

Magnapinna to niezwykle rzadko spotykany rodzaj kałamarnicy. Charakteryzuje się niesamowitym wyglądem, zwierzę bardziej przypomina obcego niż jakikolwiek znany nam gatunek. Największe wrażenie robią jej niesamowicie długie macki, które osiągają długość od 4 do 8 metrów. Ponadto, kałamarnica jest niezwykle trudna do odnalezienia. Pierwszy raz naukowcy uwiecznili ją na zdjęciach w 1988 roku podczas misji Nautile u wybrzeży Brazylii. Od tego czasu naukowcom udało się ją napotkać jeszcze 7 razy w kilku różnych lokalizacjach (Senegal, Japonia, Ghana, Mauritius, Meksyk, Hawaje). Ponadto naukowcy nie wiedzą jak kałamarnica się odżywia. Mają pewne przypuszczenia, że używa ona swoich długich macek do skanowania dna oceanu w poszukiwaniu ukrytych tam mniejszych zwierząt, jednak teoria ta nie znalazła jeszcze potwierdzenia.

Potężny ryk z kosmosu. Czy NASA odebrała wiadomość od obcej cywilizacji?Potężny ryk z kosmosu. Czy NASA odebrała wiadomość od obcej cywilizacji?Czytaj dalej

Niesamowite nagranie rzadkiej kałamarnicy

Kałamarnice Bigfin występują najczęściej na głębokości około 1200 metrów. Nagranie, które możecie znaleźć poniżej pochodzi z ostatniego udokumentowanego spotkania z tym niezwykłym zwierzęciem, które miało miejsce w Perdido, przy jednej z najgłębszych platform wiertniczych na świecie.

Poniżej możecie zobaczyć niesamowite stworzenie, które swoim wyglądem przypomina obcą formę życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rosyjski niszczyciel lotniskowców odchodzi na emeryturę. Ostatni rejs ekranoplanu klasy Łuń
  2. Ogromna dziura wypełniona kwasem. Jest tak duża, że widać ją z kosmosu
  3. Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranie
  4. Pałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażenie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł