Perfumy o zapachu kosmosu
Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/eaudespace/what-does-outer-space-smell-like-nasa-designed-fragrance/faqs

Perfumy o zapachu przestrzeni kosmicznej. Jak pachnie kosmos?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
1 Lipca 2020

Jak pachnie przestrzeń kosmiczna? To raczej zapach, którego "poczucie" dla zwykłego śmiertelnika jest niemal niemożliwe. Chociaż w sumie byłoby, gdyby nie brytyjska firma Omega Ingredients. Opracowała ona zapach mający wiernie odwzorowywać kosmos.

Zapach przestrzeni kosmicznej potrafi być określany na wiele sposobów. Astronauci jednak są zgodni, że długo utrzymuje się na skafandrach.

Jak pachnie kosmos?

Kosmos, tak samo zresztą, jak i wszystko inne, ma swój niepowtarzalny zapach. Choć zdania co do samej definicji są tu podzielone, jeden z oficerów naukowych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej opisywał go w ten sposób: "Ciężko opisać zapach przestrzeni kosmicznej. Można powiedzieć, że jest metaliczny. To raczej przyjemny, słodki, metaliczny zapach. Trochę przypomina zapach wyczuwalny podczas spawania. Tak właśnie pachnie przestrzeń kosmiczna". Wyjaśniał, że najpewniej pochodzi on z przewodów z tlenem, które uległy dekompresji.Rzekomo utrzymuje on się zaskakująco długo, a zdecydowanie bardziej czuć go z tkanin, niż z innych materiałów syntetycznych.

Niepowtarzalne perfumy

NASA stawia ma bardzo realistyczne odwzorowanie warunków panujących w kosmosie, jeśli chodzi o szkolenie swoich astronautów. Jednym z warunków, dzięki którym jest to możliwe do spełnienia, jest właśnie zapewnienie, że zapach panujący podczas symulacji jest wierny oryginalnemu zapchowi kosmosu. W tym celu NASA poprosiła Omega Indgredients o stworzenie takiej woni. Prace nad zapachem zaczęły się w 2008 roku, jednak trwały aż do 2012. Niektórzy uważają, że jest on wręcz słodki, malinowy, inni twierdzą, że kojarzy się raczej ze spalonym grillem lub prochem strzelniczym.

Perfumy Eau de Space

Nowe perfumy stworzone przez Omega Ingredients szukają właśnie wsparcia, co umożliwiłoby im masową produkcję i trafienie do szerokiego grona odbiorców. Projekt sprawdzić można m.in. na Kickstarterze. Spodziewamy się, że z racji współpracy firmy z NASA, zapach ostatecznie okaże się dość realistyczny. Twócy nie ukrywają, że jeżeli zapach będzie komuś odpowiadał to oczywiście bez przeszkód może on go używać jak tradycyjnych perfum.

Zobacz także:

  1. Kuracja tylko dla bogatych? Leki na COVID-19 mogą być bardzo drogie
  2. Niesamowite nagranie. Chmura wyglądająca jak z filmu science-fiction zawisła nad miastem
  3. Naukowcy mogą pozyskiwać złoto z elektrośmieci. Trwają zaskakujące badania
  4. Godzilla z Sahary ma 3 kilometry wysokości. Zagraża chorym na COVID-19Następny artykuł