Obserwatorium kosmiczne Custer
Źródło: Wikipedia Commons

Strumień Feniksa to zbiór gwiazd z wczesnego wszechświata. Najnowsze odkrycie naukowców zachwyca

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Sierpnia 2020

Strumień Feniksa to zbiór gwiazd, który podchodzi z wczesnego wszechświata i znajduje się na krańcach galaktyki. Zbiór ten został w przeszłości rozerwany przez naszą Drogę Mleczną.

Gromady kuliste, o których mowa w przypadku Stumienia Feniksa, nie są w świecie astronomicznym niczym nowym. To co jednak wyróżnia najnowsze odkrycie astronomów, to skład chemiczny, który w tym zbiorze gwiazd jest odmienny od dotychczas nam znanych.

Eksploracja kosmosu trwa

Wzmożona eksploracja kosmosu postępuje. Wszystkie główne placówki kosmiczne na świecie wysyłają kolejne misje bezzałogowe na Marsa, przygotowują się do powrotu misji załogowych na księżyc, gdzie miałyby powstać pierwsze kosmiczne bazy poza naszą planetą i tym podobne. Jednak eksploracja kosmosu to również badanie odległych struktur znajdujących się w głębokim kosmosie. Taka wiedza może nam wiele powiedzieć na temat zachowania kosmosu, jego pochodzenia i pomóc w rozwoju technologii związanej z przestrzenią kosmiczną. W tym miejscu warto przypomnieć, że już jutro (w niedzielę, 2 sierpnia) na Ziemię powrócą astronauci, którzy przez ostatnie dwa miesiące przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w związku z misją Crew Dragon Demo-2, która została przeprowadzona we współpracy NASA i SpaceX.

Crew Dragon wraca na Ziemię. Wiemy, o której i gdzie oglądaćCrew Dragon wraca na Ziemię. Wiemy, o której i gdzie oglądaćCzytaj dalej

Gromada kulista, która zamieniła się w łańcuch

Jak podkreślają naukowcy, strumień Feniksa ma obecnie kształt łańcucha, który składa się z gwiazd. Wcześniej wyglądał jednak inaczej, przybierał formę gromady kulistej, która została, według szacunków naukowców, rozerwana przez Drogę Mleczną. Miało to prawdopodobnie związek z działaniem sił grawitacyjnych, które po prostu wypaczyły kulistą postać zbioru gwiazd.

Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiOgromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiCzytaj dalej

150 gromad kulistych w naszej galaktyce

Jak podkreśliliśmy powyżej, występowanie gromad kulistych nie jest niczym nowym, jeżeli chodzi o naszą galaktykę. Dotychczas, eksperci odnaleźli około 150 takich gromad, a każda z nich może mięc nawet setki tysięcy obiektów w sobie. Znajdują się one w dużej mierze w halo Drogi Mlecznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tajemnicze stworzenie na plaży. "Wygląda jak kosmita"
  2. Amerykańska misja na Marsa zagrożona? Perseverance Rover wszedł w tryb awaryjny
  3. Crew Dragon wraca na Ziemię. Wiemy, o której i gdzie oglądać
  4. Największa latająca łódź na świecie. Chiny przeprowadziły udane testy startu i lądowania na wodzie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł