Scott Kelly na ISS
Źródło: Wikimedia Commons

Jak kosmos wpływa na bliźnięta? Efekty wyjątkowego eksperymentu okazały się spektakularne

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Sierpnia 2020

NASA przeprowadziła wyjątkowy eksperyment na dwóch bliźniętach-astronautach. Jeden z nich, Scott Kelly przez rok przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po powrocie do domu napisał książkę, w której tłumaczy, jak fatalne skutki dla zdrowia może mieć zbyt długie przebywanie w przestrzeni kosmicznej.

Dokładny wpływ działania kosmosu na człowieka nie został poznany aż tak, jak życzyliby sobie tego astronauci. NASA przeprowadziła kiedyś wyjątkowy eksperyment.

Bliźniacy w służbie nauki

Bliźnięta są uważane za prawdziwe dary natury, jeśli chodzi o różnorakie medyczne badania. W końcu to dwójka ludzi, dzielących niemal identyczne geny, z praktycznie niemożliwym do odróżnienia wyglądem. Czyni ich to najlepszymi obiektami do badań w kwestiach wpływu na człowieka różnych warunków. Astronauta Scott Kelly w 2015 został wybrany do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pobyt tam miał jednak być dłuższy, a badacze chcieli dokładnie przeznalizować wpływ niskiej grawitacji i kosmosu na człowieka. Ostatecznie Scott zaproponował, że jego brat bliźniak, również astronauta, Mark Kelly, może służyć za punkt odniesienia dla badań. W końcu jeden przez rok będzie w kosmosie, a drugi na Ziemi. Naukowcy lepszego punktu odniesienia nie mogli sobie wymarzyć.

Statek kosmitów na dnie Bałtyku. Czym jest tajemnicza anomalia bałtycka?Statek kosmitów na dnie Bałtyku. Czym jest tajemnicza anomalia bałtycka?Czytaj dalej

Jak długo człowiek wytrzyma w kosmosie?

Naukowcy zaczęli badać wpływ długotrwałego przebywania w przestrzeni kosmicznej na człowieka, w odniesieniu do jego niemal identycznej kopii - własnego bliźniaka. Wyniki opublikowane w Science okazały się ważnym przełomem w kwestii podboju kosmosu. Gdy Scott przebywał na ISS, jego ogólny stan zdrowia był określany jako dobry. Jednak badacze wykryli kilka nieprawidłowości - przede wszystkim zmiany dotknęły chromosomów astronauty, a w szczególności jednych fragmentów, czyli teleomerów. Zostały one nieco "wyciągnięte" jednak nie wiadomo, jaki konkretny wpływ może to mieć na człowieka. Znaleziono również translokacje w chromosomach Scotta i zmiany w ekspresji genów. Wykryto również zwężenia w jego siatkówce i w tętnicy szyjnej oraz zmiany na poziomie flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

NASA: Życie na Marsie odkryjemy w ciągu rokuNASA: Życie na Marsie odkryjemy w ciągu rokuCzytaj dalej

Jak astronauta czuje się po powrocie?

Krótka odpowiedź - paskudnie. A przynajminej tak twierdzi sam Scott, który po rekordowych wtedy 340 dniach na orbicie wrócił do domu i napisał książkę zatytułowaną "Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć". Choć w trakcie odpoczynku 90 procent zmian genowych się cofnęło, to samopoczucie astronauty było paskudne. "Czuję dosłownie jak tkanki w moich nogach puchną. Gdy docieram na miejsce (do łazienki - przyp. red.) i włączam światło spoglądam na swoje nogi – wyglądają jak obce kikuty, a nie moje własne kończyny. Wołam Amiko by dotknęła kostki, a ona mówi mi, że nie może wyczuć nawet kości" - pisze astronauta (cytat za Focus). Oprócz tego Scott zaobserwował u siebie bolesną wysypkę, znacznie wyższe ryzyko raka (po publikacji książki leczył się na nowotwór wraz z bratem), nieustającą gorączkę, nudności i "zużyte" mięśnie i stawy. NASA planuje kolejne dłuższe wyprawy na ISS, aby dokładniej zbadać przedstawione tu zagadnienie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Piramidy są dziełem kosmitów". Kuriozalny wpis Elona Muska
  2. Europejska Agencja Kosmiczna chce pomóc w walce z globalnym ociepleniem. Na drodze stoją konflikty w Unii Europejskiej
  3. W nocy zamiast gwiazd będziemy oglądać kosmiczne reklamy. Rosyjska firma ma kontrowersyjny pomysł
  4. Niesamowita symulacja NASA. Śledź na żywo lot łazika Perseverance na Marsa

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł