Blob
Źródło: WIRED - wideo - /watch?v=7YWbY7kWesI

Nie ma połowy organów, ale za to 720 płci. "Kosmiczny" organizm istnieje naprawdę

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Września 2020

Blob, czyli przedziwny organizm rodem z filmów science-fiction istnieje naprawdę. Nie ma żołądka, a trawi, nie ma mózgu, a uczy się, nie ma kończyn, a chodzi... "Kosmiczny" organizm nie jest ani grzybem, ani rośliną ani zwierzęciem. Czym więc jest?

Blob to żyjątko na które nigdy nie zwrócilibyśmy uwagi. Jest to jednak organizm niezwykle skomplikowany i tajemniczy, którego naukowcy do tej pory nie poznali.

Blob, czyli przybysz z kosmosu

W 1958 rou ukazał się horror klasy B zatytułowany "Blob - zabójca z kosmosu". Jakkolwiek sztampowo sam tytuł by nie brzmiał, treść obrazu również nie okazała się zbyt wyszukana. Ot, rozbija się asteroida, w środku której znajduje się glutowata substancja okazująca się istnym smakoszem "ludziny". Na cześć tego filmu nazwano jednak niezwykły organizm, którego właściwości, choć brzmią właśnie rodem z kina science-fiction, są jak najbardziej rzeczywiste. Aby rozwiać nieco wątpliwości - Blob nie pochodzi co prawda z innej planety (chociaż w sumie tego do końca nie wiemy), jednak należy do śluzowców gatunku Physarum polycephalum. W podmokłym lesie nikt by na niego nie zwrócił uwagi, gdyż wygląda jak żółta pleśn obrastająca drzewa. W istocie to do tej pory niepoznane przez naukowców stworzenie.

Milionerzy: Dostała niezwykle ciężkie i podchwytliwe pytanie za 40000 zł. Znacie poprawną odpowiedź?Milionerzy: Dostała niezwykle ciężkie i podchwytliwe pytanie za 40000 zł. Znacie poprawną odpowiedź?Czytaj dalej

Wygląda nieciekawie, ale...

Choć Blob wyglądem nie grzeszy, to jego właściwości wzbudzają entuzjazm u biologów z całego świata. Jak w końcu wytłumaczyć to, że Blob jak najbardziej się odżywia i trawi, ale... nie ma żołądka? Nie ma też nóg, jednak pokonywanie odległości nawet do 4 centymetrów na godzinę nie sprawia mu problemu. Podobnie zresztą jest z mózgiem, gdyż tajemniczy organizm nie ma go, ale jak najbardziej myśli i się uczy. Zaskoczeni? Blob potrafi też przekazywać konkretne informacje drugiemu, gdy się ze sobą połączą. Efekt jest niemal natychmiastowy. Dyrektor Paryskiego Muzeum Historii Naturalnej, Bruno David tłumaczy, że wraz ze swoim zespołem naukowców dokonywali oni analiz tego żyjątka. Okazało się, że umieszczenie go w labiryncie po jednej stronie, a jedzeni po drugiej spowoduje, że Blob znajdzie drogę do swojej przekąski. Jeżeli między nim a obiadem wysypiemy linię soli, Blob to przeanalizuje i przejdzie ją dookoła. Gdy zaś obok umiejscowimy drugiego osobnika, ten pierwszy przekaże mu natychmiastowo informacje o drodze do przekąski bądź o tym, jak przejść obok przeszkody.

Rewolucja w energetyce? Powstaje pierwsza mini-elektrownia jądrowaRewolucja w energetyce? Powstaje pierwsza mini-elektrownia jądrowaCzytaj dalej

Wspaniałe, ale niepoznane

Jeżeli już w temacie żywienia jesteśmy - Bloby jedzą w zasadzie wszystko, co spotkają na swojej drodze, czyli bakterie, grzyby i pierwotniaki. Jedną z ich najbardziej zadziwiającą cechą jest fakt, że mają nawet 720 płci. Rozmnażanie nie jest jednak rzeczą łatwą, gdyż partner musi posiadać identyczny zestaw trzech genów, z których każdy ma 16 wariacji. Bloby mają jednak "chemiczny GPS", który pomaga im znaleźć drogę wśród przeszkód i zagrożeń, o czym pamięc przekazały im inne osobniki. Ten śluzowiec należy do królestwa Protist, czyli piątego po prokariotach, roślinach, zwierzętach i grzybach. No bo przecież Blob nie jest ani rośliną, zwierzęciem czy grzybem, choć posiada cechy każdego z tych królestw.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy ogłaszają przełom. Sztuczna skóra doskonała tak samo, jak prawdziwa
  2. Microsoft opracował niezwykłą technologię. Zaawansowana broń do walki z cyberprzestępcami
  3. Policjantów aż wbiło w ziemię, gdy zobaczyli kombajn na autostradzie. Absurdalne nagranie
  4. Niezwykłe odkrycie naukowców. Na Księżycu jest tlen, a jego powierzchnia rdzewieje

Następny artykuł