Kolaż z Mirosławem Hermaszewskim.
Źródło: flickr

Czy Polska powinna stworzyć własny program lotów kosmicznych?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Sierpnia 2020

Kosmiczny wyścig trwa. Amerykanie wysłali kolejną misję na Marsa. Na Czerwoną Planetę zmierzają również chińskie i arabskie sondy. Czy Polska powinna zainwestować i włączyć się walkę o kosmiczną eksplorację?

Światowe mocarstwa mają monopol na przestrzeń kosmiczną. Loty w kosmos odbywają się w tym momencie jedynie z kilku lokalizacji na całym świecie z Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego i Bajkonurem w Kazachstanie na czele.

Jedyny Polak w przestrzeni kosmicznej

Polska nie słynie z licznych osiągnięć związanych z kosmosem. Zdaje się wręcz, że idziemy na jakość, nie na ilość. Mam tu na myśli osiągnięcia najsłynniejszego Polaka, które są związane z kosmosem, a więc Mikołaja Kopernika. Nasz polski astronom stoi za stworzeniem teorii “O obrocie sfer niebieskich”, która w szczegółach przedstawiała heliocentryczną wizję wszechświata. Po Koperniku musieliśmy bardzo długo czekać na kolejnego Polaka, który będzie miał związek z kosmosem.

Na takiego natrafiliśmy dopiero 15 września 1941 roku, kiedy urodził się Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który poleciał w przestrzeń kosmiczną. Polski pilot wojskowy został wyłoniony na drodze konkursu spośród setek kandydatów i odbył misję kosmiczną, która miała miejsce między 28 czerwca a 5 lipca 1978 roku. Polak spędził w kosmosie łącznie 8 dni i wykonał 126 obrotów wokół Ziemi.

Rosjanie planują podbój planety. O dziwo, nie jest to MarsRosjanie planują podbój planety. O dziwo, nie jest to MarsCzytaj dalej

Czy Polska powinna inwestować we własne misje kosmiczne

Polscy naukowcy i firmy technologiczne coraz częściej wspierają misje, między innymi, Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA). Polskie narzędzia badawcze znajdują się w sondach lecących na powierzchnie Marsa i będą walnie przyczyniały się do lepszego poznania tej planety, a w planach jest budowa pierwszego polskiego satelity, który będzie krążył na ziemskiej orbicie. Eksploracja kosmosu wiąże się z ogromnymi kosztami jednak wiedza i technologia, którą się nabywa w trakcie realizacji kolejnych misji może okazać się bezcenna. Czy Polska powinna zastanowić się nad stworzeniem specjalnego finansowania, które zakładałoby rozbudowę polskiej myśli kosmicznej i w efekcie stworzenie zaawansowanego programu kosmicznego w naszym kraju?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiem
  2. Bill Gates uważa, że bogaci będą chorować krócej. Biedni mają ciężej
  3. Tornado ognia. Niszczycielski słup płomieni trawi wszystko na swojej drodze
  4. Zagadkowy otwór u wybrzeży Florydy. Naukowcy zbadają tajemnicę Green Banana Hole

Następny artykuł