światło z kwazara
Źródło: nasa.gov

Tajemnicze "dziwne koła radiowe" w kosmosie. Czym jest nowa klasa obiektów?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Lipca 2020

"Dziwne koła radiowa" to nazwa nadana nowej klasie obiektów kosmicznych dostrzeżonych przez astronomów. Naukowcy nie mają pojęcia, czym dokładnie są tajemnicze kosmiczne koła. Łącznie obiektów dostrzeżono cztery.

Kolejne kosmiczne zagadki do rozwiązania przed astronomami. Tym razem chodzi o coś będącego najpewniej nową kategorią obiektów.

Kosmos pełen jest tajemnic

Nie od dziś wiadomo, że ludzkośc wie zaskakująco niewiele o oceanach i kosmosie. Badania w tym drugim przypadku są utrudnione, bo choć wody na naszej planecie są ogromne, to jednak nie da się ich porównać do bezkresnej przestrzeni kosmicznej. Od wielu lat naukowcy starają się choćby rozwikłać zagadki bardzo krótkich sygnałów radiowych FRB, a przed nimi kolejna zagadka. Tym razem chodzi o niezwykle interesujące kształty dostrzeżone w pewnej odległości od płaszczyzny Drogi Mlecznej.

Kosmiczne okręgi

I choć słowo "okręgi" nie oznacza tu okręgów w zbożu, cała sprawa jest nie mniej tajemnicza. ORC, bo tak nazwane zostały okrągłe obiekty, są "dziwnymi kołami radiowymi". Dzięki wykorzystaniu radioteleskopów, naukowcy pod przewodnictwem Raya Norrisa z australijskiego Uniwersytetu w Sydney dostrzegli cztery obiekty stanowiące najpewniej nową klasę obiektów kosmicznych. Trzy z nich mają niezwykle jasne krawędzie, co stanowi dla naukowców jeszcze większą zagadkę.

Radiowe kręgi kosmiczne

Badacze byli w stanie zarejestrowąć nową klasę kosmicznych obiektów dzięki wykorzystaniu analiz fal radiowych, gdyż tajemniczych okręgów nie widać na falach rentgenowskich, optycznych lub podczerwonych. Astronomowie nie śpieszą się z konkretnymi teoriami, gdyż podkreślają, że najważniejsze są teraz kolejne analizy.

Zobacz także:

  1. Ludzkość stanowi zagrożenie dla Marsa i Księżyca. NASA reaguje
  2. Fenomenalne nagranie. Przelot komety uchwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną
  3. Niesamowite dźwięki planet. Niektóre z nich mogą przyprawić o ciarki na plecach
  4. Rewolucyjne odkrycie tłumaczy, jak powstał Księżyc. Może składać się z fragmentów ZiemiNastępny artykuł