Ale fruwa kosmonauta
Źródło: nasa.gov

Kosmos może wywierać nieodwracalny wpływ na człowieka. Niepokojące wyniki badań

Artur ŁokietekArtur Łokietek
14 Września 2020

Naukowcy wykonali skany 3D mózgów astronautów, którzy wrócili na Ziemię z dłuższego pobytu na ISS. To, co zobaczyli, wprawiło ich w osłupienie. Wygląda na to, że kosmos wpływa na człowieka w znacznie większym stopniu, niż zakładano.

To, że dłuższe przebywanie w przestrzeni kosmicznej wpływa na człowieka, nie jest żadnym zaskoczeniem. Nowe badania pokazują jednak, że skutki mogą być długotrwałe i poważniejsze.

Podbijanie kosmosu

Patrząc na zamiary takich potęg jak Stany Zjednoczone czy Rosja, nie dziwi coraz silniejsze postawienie na różnorakie badania kosmosu i jego wpływu na człowieka. W końcu w kolejnych latach mamy doczekać się misji kosmicznych, które wyniosą ludzkość na inną planetę. Żeby jednak do tego doszło trzeba dokładnie przestudiować wszystkie dane, żeby zapewnić ludzkim kosmicznym przedstawicielom odpowiednie zabezpieczenia. Kto wie, jak mocno lot i przebywanie na Czerwonej Planecie może wpłynąć na zdrowie lub kondycję człowieka. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, skutki mogą nie tylko być poważniejsze, ale i potencjalnie długotrwałe. Czy jednak mogą minąć? Tego jeszcze pewni nie możemy być.

Amerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadachAmerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

2. Mieszkanie w Krakowie kryło prawdziwy skarb. Wartość znaleziska wbija w fotel

Problemy zdrowotne

Żadnym zaskoczeniem nie może być fakt, że astronauci wysyłani w jakiekolwiek misje kosmiczne muszą cechować się idealnym wręcz zdrowiem i zachować odpowiednią kondycję fizyczną. Naukowcy jednak postanowili zbadać, czy nawet osobom o nienagannym zdrowiu kosmos jest w stanie wyrządzić jakąkolwiek krzywdę. Wykorzystano rezonans magnetyczny do stworzenia modelów 3D ośmiu rosyjskich astronautów, którzy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócili około 7 miesięcy temu. Już wcześniej przeprowadzone podobne badania wykazywały jednoznacznie, że mikrograwitacja powoduje utratę masy mięśniowej i strat w układzie kostnym człowieka. Z tego względu kosmonauci już od wielu lat praktykują m.in. ćwiczenie minimum 2 godziny dziennie, aby nie dopuścić do utraty sił. Najnowsze badania pokazują jednak, że problemy mogą dotyczyć również mózgu ludzkiego. Dodajmy, że narządu, który wyjątkowo dobrze adaptuje się do nowych warunków.

Strażnicy aż osłupieli. Gdy weszli do lasu, opadły im ręce, zdjęcia mówią wszystkoStrażnicy aż osłupieli. Gdy weszli do lasu, opadły im ręce, zdjęcia mówią wszystkoCzytaj dalej

Potencjalnie niebezpieczne zmiany

Naukowcy zaskoczeni byli, że u astronautów, którzy spędzili na Ziemi już ponad pół roku, zmiany wciąż występowały. Wykryto zwiększono ilość tkanki w móżdżku, który odpowiada za równowagę, koordynację i postawę. Na Ziemi nasze płyny ustrojowe biegną przeciw grawitacji, jednak na ISS warunki są odwrotne, co powoduje redystrybucję płynów mózgowych. Mogę one jednak spowodować obrzęk za okiem, co powoduje problemy z widzeniem, co nazywa się zespołem SANS (Spaceflight associated Neuro-Ocular Syndrome). Wcześniejsze analizy udowodniły, że jest to zjawisko powszechne, występujące aż u 60 procent astronautów na ISS. Choć problemy ze wzrokiem były już znane (astronauci w końcu zabierali prewencyjnie okulary), nowe ustalenia wymagają dalszych analiz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poprosiła przechodnia o pieniądze, usłyszała odmowę. Finał historii zaskakuje
  2. Przy następnej wizycie w McDonald's zamów niestandardowe frytki. Wystarczy poprosić o 1 rzecz, niebywała różnica w smaku
  3. Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASA
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  6. Ostatnie dni Violetty Villas były koszmarem. Gwiazda odeszła w zapomnieniu

Następny artykuł