Zdjęcia z ISS
Źródło: nasa.gov

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna nad Polską. Gratka dla obserwatorów nieba

Artur ŁokietekArtur Łokietek
15 Lipca 2020

Do końca lipca możemy podziwiać naprawdę wspaniałe wydarzenie! Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie możliwa do zaobserwowania podczas swoich przelotów nad Polską. Polecamy obserwować nocne niebo w najbliższych dniach - radzimy kiedy i gdzie spoglądać.

ISS nad Polską! Wspaniały przelot będzie dobrze widoczny nad naszym krajem.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską

Najpierw kometa, a teraz ISS... Choć kometa C/2020 F3 (NEOWISE) jest wciąż widoczna gołym okiem z Ziemi, zapowiada się na jeszcze więcej astronomicznych atrakcji. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ułożyła się w naprawdę fantastyczny sposób do obserwacji z Polski. Jest to naprawdę ważne wydarzenie z kilku powodów - ISS ma obecnie jasność większą, niż najjaśniejsze gwiazdy na niebie, do tego znajduje się w niezwykle atrakcyjnej konfiguracji z Jowiszem i Saturnem.

Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęciaOgromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęciaCzytaj dalej

Wspaniała ISS na niebie

ISS nie jest widoczna nad Polską non stop - w końcu okrażą ona Ziemię. Z tego względu polecamy wyposażyć się w aplikację (jak na przykład ISS Detector, który pomoże również w śledzeniu innych obiektów kosmicznych) i na bierząco sprawdzać, kiedy i gdzie najlepiej spoglądać. Istnieje również specjalna strona internetowa, która pozwala na sledzenie przelotów nie tylko ISS, ale również i Starlinków, sztucznych satelit, a także pokazuje najważniejsze wydarzenie kosmiczne atrakcyjne dla fanów astronomów. Po wejściu na witrynę należy wybrać naszą lokalizację z prawego górnego rogu, a później znaleźć interesujący nas obiekt. Pokaże się nam specjalna tabela ze wszystkimi widocznymi przelotami, a nawet astronomiczna mapa ciał niebieskich pomocna do zlokalizowania obiektu.

Astronauci nad naszymi głowami

Technicznie rzecz biorąc, ISS wykonuje przelot wokół Ziemi co około 90 minut i znajduje się średnio 400 kilometrów nad nami. Ze względu na specjalne ułożenie linii lotu, do końca lipca będzie ona widoczna z Polski. Warto pamiętać, iż na ten moment, na ISS znajduje się pieć osób - Anatolij Iwaniszyn (Rosja), Iwan Wagner (Rosja), Chris Cassidy (USA), Bob Behnken (USA), Doug Hurley (USA). Dwóch ostatnich to astronauci wysłani w kosmos w trakcie historycznej misji NASA i SpaceX.

Największa dziura Europy jest w Polsce. Wiesz gdzie?Największa dziura Europy jest w Polsce. Wiesz gdzie?Czytaj dalej

Zobacz także:

  1. Kosmos lekarstwem na raka? Polscy studenci przeprowadzają zaskakujące badania
  2. Historyczna data w badaniach kosmosu. 55 lat temu Mariner 4 wykonał pierwsze zdjęcia innej planety
  3. Fenomenalne nagranie. Przelot komety uchwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną
  4. Niesamowite dźwięki planet. Niektóre z nich mogą przyprawić o ciarki na plecachNastępny artykuł