Wielki wybuch
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/uk%C5%82ad-s%C5%82oneczny-big-bang-4131085/

Potężna eksplozja w kosmosie o jasności tryliona Słońc. Naukowcy wyjaśniają

Astronomowie zaobserwowali niesamowite zjawisko. Badaczom udało się odkryć ślady nowego, krótkiego rozbłysku gamma. Jest to skutek olbrzymiej eksplozji, która miała miejsce około 10 miliardów lat temu.

Takie zjawisko to najjaśniejsze i najbardziej energetyczne wybuchy w całym wszechświecie. W tym przypadku mowa o eksplozji, której jasność jest liczona w milionach kwintylionów Słońc.

Eksplozja o jasności trylionów Słońc

Astronomowie postanowili podzielić się ze światem niesamowitą obserwacją. Krótkie rozbłyski gamma bo to właśnie o nich jest mowa to echa niezwykłych kosmicznych eksplozji dwóch gwiazd neutronowych. Dotyczą one niezwykle masywnych, ale bardzo małych gwiazd stanowiących jeden z etapów ewolucji takich obiektów. Pozostawiają one po sobie świetlistą poświatę. Zwykle znika ona po kilku godzinach. Odkrycie każdego takiego zjawiska to gratka dla naukowców zajmujących się obserwacją kosmosu. W tym przypadku mówimy o śladzie, który udało się znaleźć przed 10 miliardami świat. Wszystko to wskazuje na to, że odkrycie jest wręcz niesamowite. Takie rzeczy nie dzieją się na co dzień.

Sony zabrało głos w sprawie premiery PlayStation 5Sony zabrało głos w sprawie premiery PlayStation 5Czytaj dalej

Przełomowe odkrycie

Rozbłysk o którym mowa został skatalogowany jako SGRB181123B. Nastąpił on około 3,8 mld lat po Wielkim Wybuchu. W perspektywie czasu liczonej od początku wszechświata jest to naprawdę bardzo krótki okres. Jest to drugi co do odległości rozbłysk odkryty przez naukowców. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę dystans, z którego udało się dostrzec jego poświatę już jest pierwszy. Właśnie dlatego mamy do czynienia z niebywałym zjawiskiem. Sam rozbłysk miał jasność większą niż miliony kwintylionów naszych Słońc. Liczba ta robi niesamowite wrażenie. Kwintylion to liczba z 30 zerami. Skala wybuchu jest wręcz niewyobrażalna. Trudno sobie uzmysłowić fakt jak duży on był. Świat nauki z uznaniem przygląda się tej obserwacji. Wywołała ona niemałe poruszenie wśród astronomów.

Afryka powoli się rozpada. W jej miejscu powstanie nowy oceanAfryka powoli się rozpada. W jej miejscu powstanie nowy oceanCzytaj dalej

Młodzieńcze lata kosmosu

Dodatkowo całe zjawisko astronomowie mogą oglądać na bieżąco. Pozwala im to na obserwowanie jego ewolucji. Jest ono niezwykłe w gigantycznych kategoriach kosmosu, w jakich rozpatrujemy zjawiska pojawiające się w całym wszechświecie. Niesamowite odkrycie astronomów pozwala badaczom na lepsze zrozumienie zjawisk zachodzących w kosmosie. Pochodzi ono z młodzieńczych lat kosmosu. Do tej pory nie było wielu okazji, które pozwalałaby na badanie początków wszechświata. Okres formowania się nowych gwiazd jest dla nas ciągle zagadkowy. Jak wspominają odkrywcy niesamowitego zjawiska może ono wpłynąć na sposób postrzegania początków wszechświata.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kosmos lekarstwem na raka? Polscy studenci przeprowadzają zaskakujące badania
  2. Asteroida zakończyła epokę dinozaurów. Metal z niej pomoże zwalczać raka
  3. Historyczna data w badaniach kosmosu. 55 lat temu Mariner 4 wykonał pierwsze zdjęcia innej planety
  4. Ruszają testy internetu ze Starlinków. SpaceX szuka chętnych

Następny artykuł