Deep Space, daleki kosmos, kolory, mgławice, gwiazdy.
Źródło: Pixabay

36 obcych cywilizacji w naszej galaktyce. Naukowcy są tego pewni

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Czerwca 2020

Jeszcze do niedawna najpopularniejsza teoria dotycząca istnienia inteligentnych form życia w kosmosie zakładała, że w galaktyce może istnieć od zera do kilku miliardów innych cywilizacji. Nie była to zbyt precyzyjna teoria, teraz jednak naukowcy z brytyjskiej uczelni University of Nottingham podają trochę bardziej konkretne informacje.

“W naszej galaktyce, Drodze Mlecznej może istnieć około 36 aktywnych, inteligentnych i zdolnych do wysyłania informacji cywilizacji” - informują na łamach "The Astrophysical Journal" astrofizycy z Wielkiej Brytanii.

Najnowsze badania wykazują, że inne cywilizacje istnieją

Odpowiedzialni za badanie naukowcy, Tom Westby i Christopher J. Conselice z University of Nottingham, w swoich analizach przyjęli, że życie na innych planetach mogłoby się rozwijać według schematu, który miał miejsce na Ziemi. W celu obronienia swojej tezy stworzyli dwa Astrobiologiczne Warunki Kopernikańskie, słaby i silny. Według tego pierwszego, inteligentne formy życia (CETI -Communicating Extra-Terrestrial Intelligent) powstają w galaktyce w przeciągu 5 miliardów lat, według tego drugiego potrzebują na to od 4,5 do 5,5 miliarda lat, a więc mniej więcej tyle ile na naszej planecie.

Na wynik złożyło się wiele składowych

Do badań wykorzystano wiele składowych, między innymi, założenia ewolucji gwiazd, powstawania pierwiastków metalicznych i prawdopodobieństwa utworzenia się planet w strefach zamieszkiwalnych swoich gwiazd, czyli tam, gdzie warunki pozwalają utrzymać się na powierzchni wodzie w postaci ciekłej.

Przynajmniej 36 form cywilizacji na Mlecznej Drodze

Wyniki badań wskazują, że przy spełnieniu silnego warunku, w naszej galaktyce powinno być przynajmniej 36 inteligentnych cywilizacji. Prawdopodobnie nigdy ich jednak nie poznamy, ponieważ są od nas oddalone średnio o około 17 tysięcy lat świetlnych, a te najbliższe o około 7 tysięcy lat świetlnych. Naukowcy zakładają, że mogą one się rozwijać wokół gwiazd w typie czerwonego karła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tajemnicza skała okazuje się być kosmicznym lodowcem. Naukowcy opublikowali nowe badania
  2. Ludzkie kości na Marsie? Sprawa została wyjaśniona
  3. Przełomowa misja NASA. Rozpoczynamy ereę kosmicznego górnictwa
  4. Pierwszy lot turystyczny w kosmos ze SpaceX. Poznaliśmy historycznego pasażera

Następny artykuł