Słońce
Źródło: wallpaperflare.com

Potężne wybuchy na słońcu. Nasa udostępniła zdjęcia zjawiska

Kuba WielochKuba Wieloch
17 Lipca 2020

Sonda Solar Orbiter dostarczyła nowe zdjęcia Słońca. Zaobserwowano na nich tajemnicze rozbłyski na słońcu

Przełomowa misja badawcza


Solar Orbiter to sonda wysłana przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną. Wspólna misja ma pomóc zrozumieć tajemnicę kosmosu, a przede wszystkim naszego układu słonecznego. Dzięki zdjęciom wykonywanym przez sondę ludzkość ma szansę pojąć, jak powstało słońce.

Zdjęcia słońca


Najnowsze zdjęcia dostarczone przez Solar Orbiter ukazują niesamowite zjawisko. Na powierzchni słońca dochodzi do ogromnych rozbłysków. Te zarejestrowane przez sondę i tak są milion do miliarda razy słabsze od zazwyczaj obserwowanych rozbłysków za pomocą teleskopów na naszej planecie. Agencje nie są do końca pewne, czy kilkuset kilometrowe wybuchy na powierzchni słonecznej są nowym, nieznanym nam zjawiskiem, czy też miniaturową wersją znanych nam rozbłysków słonecznych.

Spadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/hSpadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/hCzytaj dalej

Rozbłyski na słońcu

Frapujące pytanie


Naukowcy uważają, że poznanie owego zjawiska pozwoli nam na odpowiedzieć na nurtujące pytanie. Dlaczego w obrębie korony słonecznej panują znacznie wyższe temperatury niż na powierzchni naszej gwiazdy? Być może te małe, gęsto rozmieszczone rozbłyski są źródłem energii dla korony, o której wciąż mamy bardzo mało informacji.

Mrowisko zalane aluminium o temperaturze 1000 °C. Efekt jest niesamowityMrowisko zalane aluminium o temperaturze 1000 °C. Efekt jest niesamowityCzytaj dalej

Misja wciąż trwa


Misja Solar Orbiter zorganizowana przez ESA i NASA wystartowała dnia 9 lutego bieżącego roku. Dzięki rozwiniętym instrumentom badawczym ma ona możliwość badania i fotografowania Słońca. Opublikowane zdjęcia zostały wykonane 30 maja, tamtego dnia sonda znajdowała się około 77 miliardów kilometrów od Słońca. Jest to połowa odległości między Ziemią a naszą życiodajną gwiazdą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mrowisko zalane aluminium o temperaturze 1000 °C. Efekt jest niesamowity
  2. Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęcia
  3. Największa dziura Europy jest w Polsce. Wiesz gdzie?
  4. Zjednoczone Emiraty Arabskie przekładają misję na Marsa. Kraj ma ambitne plany na podbój planety

Następny artykuł