Neil Armstrong na Księżycu
Źródło: nasa.gov

Historyczna data w misjach NASA. 51 lat temu Apollo 11 wylądował na Księżycu

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Lipca 2020

Dziś przypada rocznica historycznej misji NASA z Neilem Armstrongiem. Statek kosmiczny Apollo wylądował na powierzchni srebrnego globu 20 lipca 1969 roku. Co ciekawe, wkrótce po misji pojawiło się wiele teorii, że całe lądowanie było sfabrykowane.

Nie wiem, ilu z Was może jeszcze pamiętać tak ważną misję, jednak to zdecydowanie jedna z najważnieszych dat w historii podboju kosmosu.

Apollo 11 z Neilem Armstrongiem

Dziś wypada dokładnie 51 rocznica odkąd statek Apollo wysłany w ramach misji Apollo 1 z Neilem Armstrongiem, Michaelem Collinsem i Buzzem Aldrinem wylądował na powierzchni Księżyca. Dokładna data lądowania to 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 czasu UTC.Początki misji można datować na 1961 rok, gdy prezydent John F. Kennedy zapowiedział, że amerykanie w niedługim czasie wylądują na Księżycu. Oczywiście stało się to niezwykle trudnym zadaniem - w końcu w tamtych czasach, nawet w trakcie kosmicznego wyścigu wysłanie człowieka na Księżyc jawiło się jako zadanie nie do wykonania. NASA udowodniła wielu, że "jednak się da".

Gigantyczna rakieta i selenonauci

W celu wysłania statku kosmicznego na Księżyc trzeba było korzystać z czegoś naprawdę potężnego. Dzięki temu zbudowano gigantyczną rakietę Saturn V (ponad 110 metrów długości, trzy stopnie). Całość (wraz z modułem z załogą) liczyła sobie ponad 111 metrów długości i ważyło 3 tysiące ton. Trasa, jaką od Ziemskiej orbity do Księzyca musiał pokonać tak gigantyczny wehikuł to aż 384 400 km. Selenonauci (wiecie, że tak się nazywają astronauci księżycowi?) wystartowali z przylądka Canaveral 16 lipca 1969 roku. Po przybyciu na orbitę Księżyca, astronauci odłączyli moduł księżycowy, wraz z którym wylądowali 20 lipca. 21 lipca 1969, o godz. 2:56 UTC Neil Armstrong zszedł z drabinki na pyłową powierzchnię Księżyca. Buzz Aldrin został drugim człowiekiem, który dotknąl Srebrnego Globu.

Astronauci zabrali głos w sporze o loty na księżyc. Czy już niedługo człowiek znowu stanie na srebrnym globie?Astronauci zabrali głos w sporze o loty na księżyc. Czy już niedługo człowiek znowu stanie na srebrnym globie?Czytaj dalej

Kontrowersje

Choć o samej misji można pisać długo i wiele, nawet w krótkim omówieniu nie można zapomnieć o kontrowersjach, które pojawiły się wkrótce po powrocie selenonautów na Ziemię. To wtedy pojawiły się teorie zgodnie z którymi całość została sfabrykowana, nagrana w studiu. NASA i inni specjaliści wielokrotnie zaprzeczali takim doniesieniom. "Flaga się rusza, a nie powinna" - flaga miała wszyste specjalny pręt mający symulować jej powiew na wietrze. "Nie ma gwiazd" - w dzień na Ziemi również ich nie widać. "Cienie się nie zgadzają" - powierzchnia Księżyca odbija promienie Słoneczne. Pytań było wiele. Po wielu latach bez powtórzenia tego sukcesu, NASA ogłosiła program Artemis - w 2024 roku na Księżycu wylądują kolejni ludzie, w tym pierwsza kobieta.

Zobacz także:

  1. Pole magnetyczne Ziemi może niedługo się odwrócić. Nastąpi to o wiele wcześniej, niż zakładano
  2. Arabska Nadzieja na podbój kosmosu wystartowała
  3. Potencjalnie niebezpieczna asteroida przeleci koło Ziemi. Takich obiektów będzie więcej
  4. Narodowe Biuro Rozpoznania wysłało w kosmos tajne ładunki. Mają zapewnić bezpieczeństwo USANastępny artykuł