Mgławica
Źródło: rawpixel.com

Naukowcy w końcu odkryli prawdę. Rozwiązanie ogromnej zagadki kosmosu zajęło im ponad 15 lat

Kuba WielochKuba Wieloch
20 Listopada 2020

Po blisko 16 latach naukowcy wreszcie rozwikłali zagadkę oddalonej o 6200 lat świetlnych „niebieskiej mgławicy”. W końcu zrozumieli, czym ona właściwie jest i dlaczego wygląda tak niezwykle.

Przez wiele lat naukowcy głowili się nad zagadkową niebieską mgławicą. Odkryta w 2004 roku struktura wyróżniała się niepowtarzalnymi cechami, które zdecydowanie utrudniały poprawną charakteryzację tajemniczego zjawiska.

Blue Ring Nebula

14 lat temu astronomowie odkryli tajemniczy pierścień, emitujący ultrafioletowe fale świetlne, które widoczne są wyłącznie przy użyciu zaawansowanego sprzętu naukowego. Badacze nazwali odkryty obiekt Blue Ring Nebula, ze względu na niebieską mgławicę (światło niewidzialne dla ludzkiego oka), otaczającą gwiazdę.

Studenci prześwietlili stary pergamin i natychmiast zamarli. Odkryli coś niewiarygodnegoStudenci prześwietlili stary pergamin i natychmiast zamarli. Odkryli coś niewiarygodnegoCzytaj dalej

Naukowcy nie odnaleźli żadnego bliźniaczego, lub chociażby podobnego obiektu w całej drodze mlecznej. Oddalona o 6200 lat świetlnych gwiazda pozostaje więc jedyna w swoim rodzaju i głównie z tego powodu, astronomowie mieli spore problemy z poprawną identyfikacją obiektu. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że doczekaliśmy się przełomu w tej sprawie.

Wielkie zderzenie gwiazd

Okazuje się, że gwiazda TYC 2597-735-1 jest efektem zderzenia się w przeszłości dwóch innych gwiazd. Oznacza to, że w był to tzw. układ podwójny, gdzie planety krążyły wokół dwóch aktywnych termojądrowych ciał niebieskich. W wyniku kolizji powstała widziana przez nas mgławica, a gwiazdy połączyły się w jedność, tworząc układ pojedynczy.

Obserwacje z naziemnych i kosmicznych teleskopów pomogły naukowcom ustalić, że pierścień powstał, gdy dwie gwiazdy połączyły się. Nastąpiło to tysiące lat temu. Gwiazda podobna do Słońca zderzyła się i pochłonęła mniejszą gwiazdę krążącą wokół niej, tworząc stożkowatą chmurę fluorescencyjnych szczątków - wykazuje portal CNN.

Najpopularniejsze gry na PlayStation przecenione z okazji Czarnego Piątku. Gracze rzucili się na zakupyNajpopularniejsze gry na PlayStation przecenione z okazji Czarnego Piątku. Gracze rzucili się na zakupyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni

2. Bogata w witaminy i wspierająca odporność surówka z kiszonej kapusty, pozycja obowiązkowa do jesiennego obiadu. Nie da się jej oprzeć

- Przed pochłonięciem przez gwiazdę podobną do Słońca, mniejsza gwiazda w rzeczywistości wyciągała materiał z większej. To stworzyło dysk materii wokół małej gwiazdy. Ten dysk zachowywał się jak nóż do pizzy po połączeniu gwiazd, przecinając chmurę szczątków powstałych w wyniku fuzji. - dodaje amerykański portal informacyjny.

Badacze uważają, że Blue Ring Nebula powstała mniej niż 5000 lat temu, a co za tym idzie, jest najmłodszą znaną nam gwiazdą powstałą wskutek kolizji. Jest to wielkie odkrycie w dziedzinie astronomii, które pozwoli nam lepiej poznać zarówno układy podwójne jak i efekty kolizji gwiazd.

Naukowcy nad rozwiązaniem zagadki pracowali 16 lat. O swojej pracy mówią: „To tak, jakby zobaczyć dziecko, kiedy po raz pierwszy chodzi” - powiedział Don Neill, członek zespołu GALEX i naukowiec z Caltech w oświadczeniu. „Jeśli mrugniesz, możesz to przegapić” - czytamy w CNN.com

Wypowiedź eksperta

Kolizja dwóch gwiazd to zjawisko dość częste, aczkolwiek dwie łączące się gwiazdy bardzo szybko zasłaniane są przez duże ilości pyłu i gazu, ponieważ wyrzucany przez nie materiał rozszerza się i gwałtownie ochładza w przestrzeni kosmicznej. Dlatego też, nie możemy zazwyczaj zobaczyć, co właściwie się z nimi dzieje”. – czytamy w nowej pracy naukowej Keriego Hoadleya z Caltechu.

Warto również wspomnieć o tym, że układy podwójne są zjawiskiem nader częstym w naszej Drodze Mlecznej. Jak wynika z badań, gwiazdy mają tendencję do tworzenia układów, w których planety krążą wokół dwóch, a nawet trzech gwiazd.

Naukowcy w końcu odkryli prawdę. Rozwiązanie ogromnej zagadki kosmosu zajęło im ponad 15 latNaukowcy w końcu odkryli prawdę. Rozwiązanie ogromnej zagadki kosmosu zajęło im ponad 15 latCzytaj dalej

Układ trzech ciał

Co ciekawe, powstało wiele prac naukowych na temat nieprzewidywalności ruchu planet i gwiazd w układzie trzech ciał. Wynika z nich, że matematycznie niemożliwe jest obliczenie orbit ciał niebieskich w takich zestawieniach, ze względu na przyciąganie grawitacyjne.

Biały karzeł

Gwiazda TYC 2597-735-1, niestety, jest już w trakcie wygasania, a w jej jądrze nie dochodzi do reakcji termojądrowych.

Oznacza to, że w przyszłości zamieni się ona w białego karła. Jej masa zacznie się wpierw zapadać, aby następnie gwałtownie się rozszerzyć, co doprowadzi do zniszczenia pobliskich planet.

W efekcie takiego wybuchu powstanie gigantyczna mgławica, która będzie widoczna na przestrzeni całej Drogi Mlecznej.

Astronomowie w ciągu ostatnich 16 lat wykorzystali teleskopy NASA Spitzer Space Telescope i Wide-field Infrared Survey Explorer, a także teleskopy naziemne, takie jak Caltech's Hale Telescope w Palomar Observatory i WM Keck Observatory na Hawajach, aby zbadać aspekty pierścienia.

Źródło: NASA, Nature, Instalki.pl, CNN.com

NASA ujawniła wstrząsające plany. Za 6 lat na Księżycu wyląduje nowoczesny reaktorNASA ujawniła wstrząsające plany. Za 6 lat na Księżycu wyląduje nowoczesny reaktorCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wpadka w programie "Jeden z dziesięciu" przejdzie do historii. Rozbrajająca odpowiedź uczestnika, jest wideo
  2. Zaadoptowała rasowe kociątko. Gdy zaczęło rosnąć, zdębiała, wcale nie przypominało zwyczajnego kota
  3. Furby był prawdziwym hitem lat 90. Chciało go każde dziecko. Pamiętacie?
  4. Zapadła wstrząsająca decyzja. Apple zapłaci ogromne pieniądze, sprawa dotyczy użytkowników smartfonów
  5. Żona Alberta Einsteina przeżywała koszmar. Mało kto wie, jak traktował ją znany noblista
  6. Zbigniew Boniek mocno odpowiedział Lewandowskiemu. Chodzi o krytykę Brzęczka, prezes nie jest zadowolony
  7. Nagła akcja na placu Konstytucji, próbowały zablokować furgonetkę. Osiem radiowozów na kobiety

Następny artykuł