Górnictwo kosmiczne
Źródło: wikimedia commons - Denise Watt / CC BY-SA

Szybkie podróże po Wszechświecie. Naukowcy wpadli na szalony pomysł, który może się udać

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Czerwca 2020

Podróżowanie po kosmosie jako "pasażer na gapę" planetoidy? Naukowcy sugerują ciekawe rozwiązanie podróży międzygwiezdnych. Sam pomysł wziął się z kolejnych teorii dotyczących przeciwdziałania niebezpiecznym obiektom na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Naukowcy czasami mają naprawdę szalone pomysły. Tym razem dotyczą podróżowania po kosmosie. Czy to początek cywilizacji odkrywców?

Ziemia kontra duży kamień

Od wielu lat naukowcy zastanawiają się nad skutecznymi sposobami przeciwdziałania zagrażającym naszej planecie zbliżeniom ze strony kosmicznych obiektów, takich jak planetoidy. Do tej pory nie było potrzeby ingerencji w kurs kolizyjny kosmicznej skały, jednak i tak istnieje taka potrzeba "na zaś". Pomysłów dotyczących tego było już kilka - od uderzenia kosmicznym statkiem w groźny dla nas obiekt aż do walnięcia w niego atomówką (co akurat byłoby równie zgubne, co samo uderzenie). Badacze opracowali kolejny pomysł na przeciwdziałania nieuniknionemu - budowa kosmicznych sieci. NASA podeszła do tej idea trochę z innej strony.

Pasażer na gapę

Inżynierom z NASA pomysł na budowę kosmicznej sieci chwytającej asteroidy spodobał się do tego stopnia, że zamierzają oni przetestować ten sposób jeszcze w tej dekadzie. Jednakże mimochodem pojawił się inny pomysł dotyczący planetoid i kierowania ich lotem. Badacze uznali, że kosmiczne skały byłyby świetnym, tanim i efektywnym środkiem poruszania się po kosmosie. Eksperci z Cornell University przeprowadzili badania, które udowadniają, że tak szalony pomysł mógłby się sprawdzić! Zakłada on jednak wykorzystanie sprzętu kojarzącego się z kosmicznym górnictwem, jednak taka idea rozwijana jest już od wielu lat, a więc i samo wyposażenie także istnieje. Dość powiedzieć, że część firm je produkujących pochodzi z Polski.

Obrazy Techgame

Wio!

Naukowcy opracowali pomysł, wedle którego sonda mogłaby zbliżyć się do kosmicznej asteroidy i wystrzelić w jej kierunku specjalne kotwice i liny mocujące. Byłyby one stopniowo zwijany, a sonda osiadłaby wtedy na powierzchni skały. Potem dokonywano by odwiertów wewnątrz kosmicznego obiektu, aby w środku założyć niewielką stację kosmiczną, wraz z systemami utrzymywania grawitacji i innymi, właściwymi dla Ziemi, udogodnieniami. Zdaniem ekspertów istniałaby także możliwość kierowania lotem asteroid, a tak wykonana mobilna "baza" byłaby oszczędna i sprawna.


Zobacz także:

  1. Zaobserwowano najmłodszego pulsara. Niezwykle wyjątkowe zjawisko
  2. Ogromne upały na Arktyce. Najzimniejszy region na Ziemi jak wakacyjny kurort
  3. Po co nam pszczoły, skoro mamy bańki mydlane. Nowy sposób zapylania kwiatów
  4. Istnieje sześć miliardów planet podobnych do Ziemi. I to tylko w naszej galaktyceNastępny artykuł