Richard Nixon Apollo 11
Źródło: In Event of Moon Disaster - wideo - https://youtu.be/LWLadJFI8Pk

Lot na Księżyc się nie udał? Richard Nixon informuje o katastrofie misji Apollo 11

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Lipca 2020

W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona. Wygłasza on przemówienie, w którym wyjaśnia, że misja Apollo 11 się nie udała, a Neil Armstrong i Buzz Aldrin zostali uznani za tragicznie zmarłych.

Nagranie jest oczywiście deepfake'em, czyli przeróbką. Powstała jednak w słusznym celu.

Misja Apollo 11 się nie udała

Uczeni z MIT, a konkretniej zespół Center for Advanced Virtuality przygotował niedługi film zatytułowany "In Event of Moon Disaster".Filmik zaczyna się wstawkami z przygotowań NASA do startu historycznej misji Apollo 11, podczas której dwóch pierwszy ludzi postawiło stopy na Księżycu. Później widać fragmenty z centrum kontroli lotów, które sugerują, że z misją coś się stało nie tak. Na końcu pojawia się sam prezydent Richard Nixon, który wygłasza przemówienie w którym wyjaśnia, że misja Apollo 11 się nie udała, a dwóch astronautów "którzy udali się na Księżyc, aby badać go pokojowo, pozostaną na nim, spoczywając w pokoju".

Proteus - nowy materiał polskiego projektu, którego nie da się zniszczyćProteus - nowy materiał polskiego projektu, którego nie da się zniszczyćCzytaj dalej

Fejkowy Nixon

Choć samo nagranie można było oglądać kilkukrotnie, to dopiero 21 lipca, z okazji wylądowania misji Apollo 11 na Księżycu, uczeni z MIT zdecydowali się na publiczne udostępnienie całości wideo. Oczywiście całość jest ewidentnym fejkiem, a Richard Nixon to idealny przykład uzytego w złych celach deepfake, czyli komputerowej obróce polegającej na łączeniu ludzkiej twarzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Naukowcy chcieli pokazać, jak bardzo nowoczesna technologia może okazać się zgubna i jak łatwo z jej pomocą manipulować ludźmi. Nagranie wcześniej zdobyło grant Fundacji Mozilla.

Deepfake, czyli głęboka podróba

Naukowcy z MIT wyjaśniają, że opracowanie nagrania z Nixonem zajęło pół roku. W rzeczywistości przemówienie czyta prawdziwy lektor z lekko zmodyfikowanym głosem. Co ciekawe, sam tekst przemówienia jest jak najbardziej prawdziwy - zostął przygotowany na wypadke, gdyby misja Apollo 11 faktycznie się nie udała. Twarz Nixona powstała z wykorzystaniem narzędzi deepfake, a synchronizację obrazu z dźwiękiem zapewniła sztuczna inteligencja i system głębokiego uczenia.

Zobacz także:

  1. Polacy nie boją się nowej technologii. Smartfony obsługujące superszybki Internet schodzą na pniu
  2. Wojskowy śmigłowiec bojowy nowej generacji zaprezentowany na fantastycznym nagraniu
  3. Fan astronomii zrobił zdjęcie zwykłą lustrzanką. To co zobaczył wprawiło go w osłupienie
  4. Tesla zyskała polską stronę internetową i tymczasowy salon. Znamy oficjalne ceny samochodów Elona MuskaNastępny artykuł