Ganimedes
Źródło: NASA

Fascynujące struktury na księżycu Jowisza. Niesamowite odkrycie

Kuba WielochKuba Wieloch
24 Lipca 2020

Na największym księżycu Jowisza odkryto fascynujące formacje. Wszystko dzięki zdjęciom wykonanym przez sondę kosmiczną

Odkrycie Nasa


Agencja NASA opublikowała najnowsze zdjęcia wykonane przez sondę Juno. Uwieczniła ona północny biegun Ganimedesa, czyli największego księżyca Jowisza. Na zdjęciach widać wyraźnie, że obiekt jest pokryty niesamowicie wyglądającym lodem.

Księżyce Jowisza


Jowisz posiada aż 79 naturalnych satelitów oraz 4 Gaileuszowe księżyce. Ganimedes jest największym z nich, a jego wielkość masa przewyższa Merkurego. Co ciekawe jest to również dziewiąty co do wielkośći obiekt w Układzie Słonecznym.

Fragment lodowca wielkości Manhattanu spektakularnie się oderwał. Naukowcy uwiecznili zdarzenie na wspaniałym nagraniuFragment lodowca wielkości Manhattanu spektakularnie się oderwał. Naukowcy uwiecznili zdarzenie na wspaniałym nagraniuCzytaj dalej

Brak atmosfery na księżycu


Księżyc Jowisza posiada własne pole magnetyczne, które jest generowane przez ogromną planetę. Ganimedes nie ma jednak atmosfery, przez co księżyc jest narażony na promieniowanie słoneczne i bombardowanie przez kosmiczne śmieci. Ze względu na to lód pokrywający powierzchnię Ganimedesa przybrał niesamowicie ciekawą formę.

Nie tylko Sławomir Nowak był podsłuchiwany Pegasusem. Inny również śledzono, lista znanych osóbNie tylko Sławomir Nowak był podsłuchiwany Pegasusem. Inny również śledzono, lista znanych osóbCzytaj dalej

Amorficzna forma lodu


Sonda Juno wykonała ponad 300 zdjęć w podczerwieni, uwieczniających powierzchnię Ganimedesa. Dzięki temu możliwe było wykrycie specyficznej i niepowtarzalnej sygnatury podczerwieni na tamtejszym lodzie. Jest to o tyle ciekawe, że nie występuje ona na równiku planety. Lód księżyca jest poddany tak dużemu promieniowaniu, że przyjął on formę amorficzną. Oznacza to, że jego cząsteczki nie krystalizują się. Lód wciąż ma formę stałą, aczkolwiek przyjmuje też cechy cieczy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiezdne Wojny to już nie tylko fikcja. Rosja prawdopodobnie testuje kosmiczną broń
  2. Niesamowite nagranie. Powierzchnia Marsa w jakości 4k
  3. Polska rakieta wyleci w kosmos. Prace rozpoczęte
  4. Nie tylko Sławomir Nowak był podsłuchiwany Pegasusem. Inny również śledzono, lista znanych osób

Następny artykuł