Czarna dziura zdjęcie NASA
Źródło: nasa.gov

Naukowcy aż osłupieli, gdy zobaczyli najnowsze zdjęcia. Wielka Czarna dziura zrobiła coś niezwykłego

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Września 2020

Kojarzycie czarną dziurę M87*? Na pewno, bo to ta czarna dziura, którą jako pierwszą udało się sfotografować w 2019 roku. Teraz badacze zajęli się kolejnymi analizami wykonanych wcześniej fotografii. Doszli do zaskakujących wniosków.

Czarne dziury to obiekty, które być może kiedyś staną się dla nas nieco mniej tajemnicze. Na razie ich badanie opiera się przede wszystkim na teoriach. Naukowcy jednak postanowili przeanalizować ich zdjęcia i doszli do zadziwiających wniosków.

Kosmiczne zagadki czarnych dziur

Czarne dziury to, najprościej ujmując, czasoprzestrzenne twory, które załamują okoliczną grawitację do tego stopnia, że wszystko, co "połkną" nie może w żaden sposób ich opuścić. Nawet światło. Wokół czarnej dziury możemy natknąć się na coś nazwane "horyzontem zdarzeń", czyli umowną linią w czasoprzestrzeni, za którą znajduje się przestrzeń w której prędkość ucieczki dla dowolnego obiektu przekracza prędkość światła w próżni. Słowem: nie da się stamtąd uciec.

NASA zdradziła szczegóły legendarnej misji. Na naszych oczach tworzy się historiaNASA zdradziła szczegóły legendarnej misji. Na naszych oczach tworzy się historiaCzytaj dalej

Nie wiemy jednak co jest za horyzontem zdarzeń, w tzw. osobliwości. Jedne teorie zakładały teleporter do innej części we Wszechświecie, inni klasyczną "nicość", a wedle ostatnich teorii znajdziemy tam nieskończone "teraz", czyli punkt, w którym prawa fizyki nie istnieją, a my zyskamy nieskończenie wiele szans na istnienie. Brzmi skomplikowanie? Być może jednak niedługo dowiemy się o tym więcej.

Gigantyczne wiry na Jowiszu. NASA pokazała przerażające zdjęcia, nie uwierzysz jak potężne jest to zjawiskoGigantyczne wiry na Jowiszu. NASA pokazała przerażające zdjęcia, nie uwierzysz jak potężne jest to zjawiskoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstał

2. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu

Nie bójcie się, to tylko teoria względności

Albert Einstein - jego nazwisko musiało się pojawić się w tym artykule. To w końcu on wykuł ogólną teorię względności, która definiuje niejako sam proces tworzeni się czarnych dziur. Żeby zbytnio nie komplikować - aby czarna dziura mogła istnieć, niezbędne jest pojawienie się w jednym miejscu w przestrzeni odpowiednio dużej masy w stosunku do objętości. Naukowcy od lat głowią się, czy teoria przełomowego fizyka ma jakikolwiek sens. Teraz być może poznamy odpowiedź na to pytanie. Czarna dziura M87* zasłynęła pojawieniem się na pierwszym w historii zdjęciu tego obiektu, a w zasadzie nie czarnej dziury per se (przecież nie ucieka z niej nawet światło), a jej dysku akrecyjnego złożonego z rozgrzanej do skrajnych temperatur materii. Zespół badaczy na czele z polskim astrofizykiem Maciejem Wielgusem postanowił przeanalizować wykonane zdjęcia tego obiektu. Stworzyli oni model zmian M87* na przestrzeni lat.

Czy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milioneremCzy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milioneremCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Obrazy Techgame

Fot. M. Wielgus & the EHT Collaboration

Mrugająca czarna dziura

Zgodnie z danymi z lat 2009-2017 zdobytymi od Teleskopu Horyzontu Zdarzeń okazuje się, że mająca masę 6,5 mld Słońc czarna dziura M87* zdaje się do nas... "mrugać". Tak, okazuje się, że rozmiar dysku akrecyjnego wokół obiektu ulega zmianom w czasie, a dla każdego okresu zmiany są zgodne z założeniami ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Rozgrzany "pierścień" wokół horyzontu zdarzeń zmieniał swoje położenie przez kolejne lata. Oczywiście pokrywa się to z teoriami dotyczącymi przewidywań ruchów czarnych dziur, jednak to pierwsze takie badanie, które rzeczywiście udowadnia ich faktyczny zakres zmian. Czarne dziury mogą się w takim razie "chybotać" zmieniając swoje położenie w danych okresach czasu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wrocław. Należące do byłego policjanta 2 amstaffy rzuciły się na kobietę z psem. Doszło do tragedii
  2. Placki ziemniaczane inaczej, czyli po szwajcarsku. Chrupiąca alternatywa zachwyca dzięki nietypowym składnikom
  3. Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicę
  4. Rosyjski satelita spadł na Ziemię. Urządzenie miało problemy techniczne
  5. NASA zdradziła szczegóły legendarnej misji. Na naszych oczach tworzy się historia
  6. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota
  7. Katarzyna Sobczyk zabrała do grobu wielki sekret. Pozwoliła, aby ujawnić go dopiero 7 lat po śmierci

Następny artykuł