Kosmos
Źródło: wallpaperflare.com

Naukowcy uruchomili sztuczną inteligencję. Osłupieli gdy zobaczyli co odkryła maszyna

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
25 Sierpnia 2020

Astronomia rozwija się w niesamowicie szybki sposób. Praktycznie codziennie docierają do nas wieści z całego świata mówiące o nowych odkryciach.

Astronomia to jedna z najszybciej rozwijających się aktualnie gałęzi nauki. Ma to oczywiście wiele wspólnego z postępującą cyfryzacją. Technologia w ekspresowym trybie idzie do przodu.

Astronomia korzysta ze sztucznej inteligencji

Tym razem astronomowie wzięli na warsztat algorytmy i sztuczną inteligencję. Postanowili zrobić coś naprawdę wielkiego. Zastosowano algorytm oparty na uczeniu maszynowym do analizy potencjalnych planet. Ma to pozwolić na określenie, czy i które z nich faktycznie zasługują na to miano. Sytuacja jest niezwykle rozwojowa. Wyniki tego eksperymentu zostały dogłębnie opisane na łamach Monthly Notices of The Royal Astronomical Society. Sugerują one jedną kluczową rzecz dla astronomów. Badacze powinni korzystać z jak największej ilości technik w celu poszukiwania i potwierdzania planet. Najnowsza, o której jest mowa w artykule opiera się na algorytmie uczenia maszynowego. Również się do nich zalicza.Trzeba przyznać, że takie podejście jest bardzo nowatorskie. Pozwoli ono na sprawdzenie wielu rzeczy różnymi metodami. Dużo więcej danych oznacza, większą liczbę nowych odkryć. A o to nam wszystkim chodzi!

Mężczyzna chciał popisać się przed znajomymi, nagle wszyscy zamarli. Nieprawdopodobne nagranieMężczyzna chciał popisać się przed znajomymi, nagle wszyscy zamarli. Nieprawdopodobne nagranieCzytaj dalej

Przełomowe badania

Badacze z Warwick’s Departments of Physics and Computer Science oraz Alan Turing Institute postanowili stworzyć algorytm uczenia maszynowego. Pozwala on na oddzielenie prawdziwych egzoplanet od tych fałszywych. Jest to naprawdę przełomowa wiadomość. Dotyczy to zarówno dużych grup obiektów liczących tysiące “kandydatów”. Na przykład takich znalezionych m.in. przez misje teleskopów Keplerów i TESS. Jak możemy zauważyć, pozwoli to na dużo szybszą analizę odkrywanych przez astronomów ciał niebieskich.

Archeolodzy weszli do jaskini i znaleźli coś co zwaliło ich z nóg. Doskonały stan znaleziska sprzed 200 tysięcy latArcheolodzy weszli do jaskini i znaleźli coś co zwaliło ich z nóg. Doskonały stan znaleziska sprzed 200 tysięcy latCzytaj dalej

Olbrzymie różnice w wielkości planet

Naukowcy postanowili zastosować algorytm na zbiorze danych dotyczących niepotwierdzonych jeszcze nowych egzoplanet. Obiekty te są niesamowicie zróżnicowane. Niektóre z nich są wielkości Neptuna. Inna są mniejsze od Ziemi. Skala jest po prostu niesamowita.Orbity części z badanej grupy wynoszą ok. 200 dni. Znajdą się również dużo mniejsze przypadki. Takie, których orbity wynoszą zaledwie jeden dzień. Badania można uznać za olbrzymi sukces i krok naprzód w astronomii. Pozostaje liczyć na to, że badacze nie ustaną w poszukiwaniach i będą dalej rozwijać swój wielki projekt.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-boota
  2. Mężczyzna wysypał trochę soli na plaży. To co pojawiło się po 12 sekundach jest niesamowite [Wideo]
  3. Mężczyzna wykopał tajemniczy przedmiot. Gdy zdał sobie sprawę z tego co znalazł pobladł i wezwał policję
  4. Chiny planują pełną dominację w kosmosie. Zaczną od Księżyca

Następny artykuł