Wenus i Ziemia
Źródło: pixy.org

Wenus wyglądała kiedyś zupełnie inaczej? Przełomowe odkrycie naukowców

Kuba WielochKuba Wieloch
28 Września 2020

Naukowcy mają nową teorię na temat Wenus. Podejrzewają, że wiele miliardów lat temu na tej planecie występował stosunkowo ciepły klimat, a na jej powierzchni była woda. Później na skutek zmian klimatycznych planeta stała się piekłem.

Wszystko wskazuje na to, że największe planety w naszym Układzie Słonecznym uformowały się, znacznie dalej od Słońca niż wskazuje ich obecne położenie. Prawdopodobnie migrowały one do wewnątrz na skutek przyciągania, aby zajmując orbity, na których znajdują się teraz. Dodatkowo naukowcy uważają, że migracja gigantycznego Jowisza, czyli najbardziej masywnej planety w Układzie Słonecznym, spowodowało gigantyczne spustoszenie na obiektach znajdujących się w pobliżu Słońca.

Lidl wycofuje ze swojej oferty sprzęty AGD. Stwarzają ogromne ryzyko dla użytkownikówLidl wycofuje ze swojej oferty sprzęty AGD. Stwarzają ogromne ryzyko dla użytkownikówCzytaj dalej

Wenus mogła być bardzo podobna do Ziemi


Owe działania i procesy wynikają z tzw. ekscentryczności orbitalnej, która warunkuje, w jaki sposób planeta porusza się wokół konkretnej gwiazdy, a zarazem jak bardzo kształt takiej orbity odbiega od idealnego koła. Tak więc im bardziej ekscentryczna jest taka orbita (mniej przypomina kształt idealny), tym cięższe jest utrzymanie na powierzchni planety wody w formie stałej. Zresztą można odnieść tę regułę do przykładu Ziemi. Nasza planeta doświadczyła wielokrotnych zlodowaceń na skutek oddziaływań innych obiektów zewnętrznych, które wpłynęły diametralnie na odległość od Słońca i kształt orbity.

Playstation 5: Rozebrał nowego pada DualSense na części i wrzucił zdjęcia do sieci. Nie uwierzysz, jak sprzęt wygląda od środkaPlaystation 5: Rozebrał nowego pada DualSense na części i wrzucił zdjęcia do sieci. Nie uwierzysz, jak sprzęt wygląda od środkaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?

2. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu

Zakrzywiona orbita


Badacze doszli do ciekawych wniosków, które starają się poprzeć teorią naukową. Według nich Wenus mogła być wyrzucona na skrajnie eliptyczną orbitę z powodu oddziaływań wynikających z działań Jowisza. W wyniku tego planeta spędzała sporą część roku z dala od Słońca, co wpływało na gwałtowne obniżenie temperatur. Z kolei w "lecie" planeta zbliżała się do naszej rodzimej gwiazdy niebezpiecznie blisko, co skutkowało skrajnie wysokimi temperaturami na powierzchni.

Wysokie promieniowanie


Naukowcy zauważyli również, że natężenie promieniowania docierającego do planety wzrasta gwałtownie, nawet przy niewielkich przesunięciach orbity. Dlatego też, w przypadku zbliżeń do Słońca, Wenus była dewastowana, a życie nie miało zbyt wielkich szansa na przetrwanie w takich warunkach.

Obecnie Wenus przypomina "piekło"


To jednak nie wszystko. Planeta traciła swoje oceany, a para wodna pozostawała w atmosferze i utrzymywała ciepło. Doprowadziło to do powstania "sauny" o bardzo wysokiej temperaturze, bez możliwości ochłodzenia. Wskutek tego doszło również do zmian tektonicznych planet, a w zasadzie to jej całkowitego zatrzymania. Przez to do atmosfery zaczęły wyciekać ogromne ilości dwutlenku węgla, co jeszcze bardziej podwyższało temperaturę. Tak więc, jeśli na planecie istniało niegdyś życie podobne do ziemskiego, to musimy mieć świadomość, że miało ono szans na przetrwanie. Powinno to również stanowić przestrogę dla nas i uświadamiać, że globalne ocieplenie jest gigantycznym zagrożeniem dla życia na Ziemi.

źródło: www.sciencealert.com

Mężczyzna znalazł na polu niezwykle dziwne Mężczyzna znalazł na polu niezwykle dziwne "jaja". Gdy podszedł bliżej, zamarł ze strachuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poszła na kwarantannę, odmówiono jej pomocy przy psie. Słowa niektórych polskich urzędników oburzają
  2. Są w każdym Lidlu i Biedronce. Uważajcie, eksperci biją na alarm, ważne ostrzeżenie
  3. Ujawniono dziwne obrazy widziane z kosmosu. Naukowcy z NASA biją na alarm
  4. Ogromna farma fotowoltaiczna w Polsce. Nad pracami czuwa Polsat
  5. Uwaga, klienci zagrożeni, żadne pieniądze nie są bezpieczne. Millennium ostrzega przed hakerami
  6. Pilna decyzja GIS. Popularny produkt wycofany, nie jeść pod żądnym pozorem

Następny artykuł