kosmos
Źródło: Pixabay

Gwiezdne wojny i kosmiczne imperia. Badacze ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami podbojów

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Października 2020

Naukowiec ostrzega przed zgubnymi skutkami podboju kosmosu. Jego zdaniem może przerodzić się to w fanatyzm i konflikt podobny do tego, co miało miejsce w trakcie zimnej wojny. Być może ludzkość nie powinna na razie zaprzątać sobie głowy takimi sprawami.

Naukowcy od lat zwracają uwagę na skutki ludzkiej ekspansji w kosmosie i w większości możemy mówić o pozytywach. Niektórzy jednak dostrzegają to, co reszcie potrafi umknąć i wskazują na potencjalne niebezpieczeństwa z jakimi związany jest podbój kosmosu.

Podbój kosmosu nie taki bezpieczny

Od paru lat to, co niegdyś było nie do pomyślenia i wiązało się zazwyczaj z wybujałą wyobraźnią twórców filmów czy książek science-fiction, dziś jest praktycznie pewne. Chodzi oczywiście o ludzką ekspansję w inne rejony kosmosu. I choć na razie nie możemy mówić o wyruszeniu poza nasze "sąsiedztwo" i tak może powodować to dość spore problemy.

Naukowcy nie mogą uwierzyć. Na księżycu Saturna jest Naukowcy nie mogą uwierzyć. Na księżycu Saturna jest "bardzo dziwna cząsteczka", wyjątkowe odkrycieCzytaj dalej

Rządy wielu krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy nawet Indie zwracają się coraz bardziej ku gwiazdom i korzyściom z nich płynącym. Elon Musk zamierza dokonać kolonizacji Marsa (a w zasadzie ją rozpocząć) jeszcze w ciągu kolejnych czterech lat.

NASA zakłada placówkę badawczą na Księżycu, Zjednoczone Emiraty Arabskie planują wybudować ośrodek przyszłości, który ma pomóc w zaadaptowaniu się do warunków panujących na Marsie, a prywatne firmy coraz śmielej wypowiadają się na temat kosmicznej turystyki. To dobrze, prawda?

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć

2. Najnowsze ustalenia w sprawie 1 listopada. Jak będzie wyglądało Wszystkich Świętych w czasie pandemii?

Nie do końca

Politolog z Johns Hopkins University w Baltimore, Maryland, Daniel Deudney wydał w tym roku książkę zatytułowaną "Dark Skies: Space Expansionism, Planetary Geopolitics, and the Ends of Humanity". Mimo długiego tytułu, wniosek z niej płynący jest prosty - kolonizacja kosmosu może spowodować olbrzymie problemy dla naszego gatunku.

Mapy Google pokażą, gdzie odbywają się protesty. Narzędzie ma pomóc w strajku kobietMapy Google pokażą, gdzie odbywają się protesty. Narzędzie ma pomóc w strajku kobietCzytaj dalej

Już wcześniej niektórzy badacze i specjaliści wskazywali na to, że początek nowej ery dla człowieka oznacza powrót starych problemów. Niektórzy nawet porównywali teoretyczny konflikt powstały w skutek podboju innych planet do czasów zimnej wojny. Dość powiedzieć, że między niektórymi krajami już teraz możemy zaobserwować rywalizację przypominającą drugi wyścig kosmiczny.

Daniel Deudney zakłada, że podbój kosmosu i możliwości z tym związane mogą spowodować narodzenie się zupełnie nowego odłamu fanatyzmu. W takim scenariuszu pojawią się nie tylko prawdziwe "gwiezdne wojny" ale i walka o podstawowe zasoby czy imperia rządzone przez totalitarnych przywódców.

Zagrożenie jest, ale bez przesady

Niektórzy naukowcy zwracają uwagę na dość daleko posunięte domniemania Deudneya, jednak sedno jego teorii może faktycznie być niepokojące. Tak uważa choćby Bleddyn Bowen, specjalista od stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Leicester. W końcu już teraz powstaje iście kosmiczna broń i technologia, a USA wyodrębniło własne kosmiczne siły zbrojne, czyli Space Force.

Niespodziewany atak na Donalda Trumpa. Hakerzy przejęli stronę, chcą opublikować prawdę o koronawirusieNiespodziewany atak na Donalda Trumpa. Hakerzy przejęli stronę, chcą opublikować prawdę o koronawirusieCzytaj dalej

"Jeśli ludzie nie zatrzymają się i nie pomyślą politycznie o konsekwencjach ich projektów dla przestrzeni kosmicznej, ludzkość zwiększa swoje ryzyko samozniszczenia poprzez totalitaryzm i użycie systemów uzbrojenia wyzwalających zdarzenia na poziomie wyginięcia" - wskazuje Bowen. Zauważa, że rządy, bez myślenia z wyprzedzeniem, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak katastrofalne skutki może mieć podbój kosmosu.

Deudney już teraz jest zdania, że ekspansja w kosmosie nie powinna mieć miejsca, póki nie poradzimy sobie z naszymi aktualnymi, doczesnymi problemami. Dopiero po zażegnaniu wszelkich konfliktów możliwe stanie się nieco bezpieczniejsza eksploracja Wszechświata.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Otyłą kobietę wszyscy wytykali palcami. W końcu schudła 234 kilogramy, jej metamorfoza powala na kolana
  2. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  3. Duże zmiany w WhatsApp. Użytkownicy w końcu doczekali się upragnionej funkcji
  4. Ważne oświadczenie twórcy Cyberpunk 2077. Z gry wycięto wiele mechanik, wiemy już, dlaczego
  5. Najważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie Księżyca
  6. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
  7. Magda znowu zmieniła zdanie. Widzowie "Rolnik szuka żony" mają dość

Następny artykuł