Prace wykopaliskowe w Łysomicach.
Źródło: Urząd Gminy Łysomice.

Tajemnicze kręgi pod Toruniem. Naukowcy mówią o przełomowym odkryciu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Lipca 2020

Wyniki badań przeprowadzonych w Łysomicach i Tylicach pod Toruniem dają niespodziewane wyniki. Kręgi odnalezione pod koniec zeszłego roku datuje się na nawet 7 tysięcy lat.

W zeszłym roku zespół naukowców z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk odnaleźli tajemnicze kręgi na polach pod Toruniem. Bo miesiącach badań naukowcy wracają z przełomowymi odkryciami.

Google Maps i Google Earth narzędziem do analizy naukowej

Mateusz Sosnowski z toruńskiego Uniwersytetu oraz Jerzy Czerniec, który na co dzień pracuje w Państwowej Akademii Nauk dokonali przełomowego odkrycia. Za pomocą analiz zdjęć zamieszczonych w Google Maps oraz Google Earth zaobserwowali charakterystyczne kręgi na polach we wsi Łysomice oraz Tylice. Naukowcy podkreślają, że odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ wcześniej tego typu konstrukcji nie spotkano jednak nigdy na wschód od linii Wisły, a w całej Polsce do tej porty potwierdzono jedynie 10 śladów na istnienie podobnych budowli.

Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiMiasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiCzytaj dalej

Czym są tajemnicze kręgi

Okręgi odnalezione przez naukowców są konstrukcją o średnicy około 85 metrów i zawierają w sobie systemy trzech owalnych rowów o wspólnym środku. Kręgi oddalone są od siebie o 4 kilometry i w świecie naukowym znane są pod nazwą “rondeli”. Rowy mają około 2 metrów głębokości i trzy metry szerokości. Naukowcy sugerują, że taka wielkość konstrukcji sugeruje, że w tworzenie ich zaangażowane były dziesiątki ludzi, którzy mieli korzystać z prymitywnych narzędzi do kopania, które wytwarzali z poroży lub kości. Badacze mówią, że to odkrycie zmienia zupełnie przeświadczenie o tym, że na terenie ziemi chełmińskiej nie istniały wtedy stabilne społeczności. Mowa tutaj mniej więcej o roku 5000 p.n.e.

Zdjęcie z prac wykopaliskowych w Łysomicach.Zdjęcie z prac wykopaliskowych w Łysomicach.

Polska z najlepszymi mapami na świecie. Najnowszy ranking Google nie pozostawia wątpliwościPolska z najlepszymi mapami na świecie. Najnowszy ranking Google nie pozostawia wątpliwościCzytaj dalej

To tylko wierzchołek odkryć

“Rondele” są datowane na około 7000 lat. Według specjalistów pełniły one ważne funkcje społeczne danej zbiorowości. Odbywały się w nich obrzędy i były miejscem sprawowania kultu, chociaż mogły też pełnić funkcje obronne, na co wskazują otaczające je palisady (których pod Toruniem jak na razie nie stwierdzono). Co ciekawe na miejscu prac wykopaliskowych odnaleziono również fragmenty ceramicznych naczyń pochodzących prawdopodobnie z okresu tak zwanej kultury ceramiki wstęgowej rytej, która funkcjonowała o wiele wcześniej niż datuje się powstanie “rondeli”. Oznacza to, że obiekt mógł zostać wzniesiony na terenie jeszcze starszej osady.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W środku tajemniczych mumii miały być szczątki człowieka. Okazało się, że nie są ludzkie
  2. Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcji
  3. Ważne odkrycie. Naukowcy rozwiązali historyczną zagadkę Stonehenge
  4. Czy starożytni grali w Angry Birds? Figurka datowana na 3000 lat wygląda jak świnia z popularnej gry

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł