Kobieca ręka podczas pobrania krwi. W dłoni stressball w kształcie Ziemi.
Źródło: Pikist

Koniec z brakiem krwi w szpitalach. Coraz więcej skutecznych zamienników

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
14 Września 2020

Rozwój technologii ma ogromny wpływ na ludzkie życia. Już niedługo dzięki stworzeniu syntetycznej krwi rozwiąże się problem związany z brakiem krwi w bankach i placówkach zbierających ten surowiec.

To może być ogromny przełom. Co jakiś czas słyszymy, że w bankach krwi brakuje tego życiodajnego surowca. Miasta i uniwersytety regularnie organizują akcje mające na celu zbieranie krwi, jednak to wciąż za mało. Naturalną koleją rzeczy jest więc stworzenie sztucznego zamiennika, który rozwiąże problem zasobów banków krwi.

Technologia w medycynie

Przez tysiące lat medycyna rozwinęła się w niesamowitym stopniu. Ludzkość jest w stanie przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje, które nie tylko poprawiają standard ludzkiego życia, ale przede wszystkim je ratuje. Niezwykle ważnym aspektem w tej kategorii są przeszczepy kluczowych dla ludzkiej egzystencji organów. Tutaj też technologia już zawitała oferując sztuczne zastawki do serca i wiele innych “medycznych gadżetów”, które potrafią uratować i przedłużyć życie człowieka.

Krew to surowiec, który ratuje życie

Najważniejszą, życiodajną substancją jest oczywiście krew. Szpitale od zarania dziejów walczą z niedoborami krwi, która często jest niezbędna do uratowania życia (np. wśród ofiar wypadków, które na skutek obrażeń straciły dużo krwi). Pomimo tego, że na całym świecie prowadzone są regularne zbiórki tego surowca, to wciąż jest go niewystarczająco, aby czuć się bezpiecznie. Właśnie z tego względu naukowcy od lat pracowali nad stworzeniem skutecznego, sztucznego zamiennika dla tej substancji. Już niedługo ich wysiłki mogą zostać wynagrodzone.

Amerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadachAmerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadachCzytaj dalej

Japończycy stworzyli sztuczną krew

Naukowcy z japońskiego National Defense Medical College opracowali sztuczną krew, która posiada identyczne właściwości jak najbardziej uniwersalna krew 0 Rh-. Oznacza to, że można ją przetoczyć każdemu człowiekowi, co więcej wstępne testy udowodniły, że może być ona przechowywana w temperaturze pokojowej nawet przez rok (normalna krew wytrzymuje w takich warunkach jedynie 4 dni). Dzieje się tak za sprawą specjalnego woreczka, w której jest przetrzymywana, który jest zbudowany z błony komórkowej. Co jeszcze bardziej imponujące, wstępne badania przeprowadzone na zwierzętach udowodniły, że stosowanie sztucznego zamiennika nie wywołuje niepożądanych efektów ubocznych (jak szybkie krzepnięcie krwi) i jest w stanie uratować życie zupełnie jak normalna krew. Japoński produkt niedługo może trafić do banków i szpitali, zanim się to jednak stanie, to będzie musiał być on przetestowany klinicznie na ludziach w celu potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa jego stosowania.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Deep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniuDeep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniuCzytaj dalej

Kanadyjscy naukowcy zmieniają grupy krwi

Innym sposobem na poradzenie sobie z deficytem życiodajnej substancji w bankach krwi jest zastosowanie metody, którą opracowali kanadyjscy naukowcy. Eksperci z Univeristy of British Columbia stworzyli sposób na szybką i tanią zamianę krwi z grupy A na 0 Rh-. Jest to unowocześniona i skuteczniejsza metoda, która może w przyszłości zastąpić dotychczasowe techniki, które według Kanadyjczyków, zostawiają wiele do życzenia. Kanadyjska metoda opiera się o wykorzystanie enzymów bakterii z flory jelitowej, które są w stanie usuwać markery z powierzchni krwinek obecnych w grupie krwi A. Dzięki temu system immunologiczny zostaje oszukany i myśli, że otrzymuje krew z grupy 0, co minimalizuje szansę na odrzucenie transfuzji. Naukowcy z Kanady rozpoczną niedługo testy kliniczne swojej metody.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Deep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniu
  2. W polskiej jaskini znaleziono prastary ząb. Rzuca on całkowicie nowe światło na naszą historię
  3. Kosmos może wywierać nieodwracalny wpływ na człowieka. Niepokojące wyniki badań
  4. O istnieniu tych tajemnic na Windows XP nie mieliście pojęcia. Najciekawsze easter egg'i legendarnego systemu
  5. Strażnicy aż osłupieli. Gdy weszli do lasu, opadły im ręce, zdjęcia mówią wszystko
  6. Amerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadach

Następny artykuł