Czarny jacht w zatoce
Źródło: Snappy Goat

Za kryzys klimatyczny odpowiada 1% najbogatszych. Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Września 2020

Brytyjska firma Oxfam stworzyła raport, z którego wynika, że “nadmierna konsumpcja zamożnej mniejszości napędza kryzys klimatyczny i stawia planetę w niebezpieczeństwie”.

Oznacza to, że według raportu, najbardziej do postępującego kryzysu klimatycznego przyczyniają się działania jednego procenta najbogatszych mieszkańców naszej planety, a większość mniej zamożnego społeczeństwa najbardziej odczuje tego skutki.

Bogaci odpowiadają za kryzys klimatyczny

Według ekspertów, uboższa połowa świata emituje jedynie kilka procent dwutlenku węgla, który przyczynia się do pogłębienia kryzysu klimatycznego na Ziemi. Zgodnie z raportem brytyjskiej firmy Oxfam, która na co dzień walczy z problemem głodu i ubóstwa na świecie, 1% najbogatszych ludzi na świecie wytworzyło w przeciągu ostatnich 25 lat dwa razy więcej dwutlenku węgla co 50% uboższego społeczeństwa.
Raport dotyczy okresu między 1990 a 2015 rokiem. Wynika z niego, że ponad połowę emisji CO2 do atmosfery wytworzyło w tym czasie 10% najbogatszych mieszkańców naszej planety (630 milionów ludzi). Idąc dalej, 1% najbogatszego społeczeństwa odpowiada za 15% dwutlenku węgla, który na przestrzeni lat bardzo mocno przyczynił się do zmian klimatycznych na Ziemi. Raport podaje również, że trzy miliardy ludzi o najniższych dochodach wytworzyli około 7% dwutlenku węgla, który trafił do atmosfery w przeciągu 25 lat.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]

2. Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szuflady

Najbogatsi, czyli kto?

Brytyjscy eksperci podkreślają, że kiedy raport mówi o 10 procentach najbogatszych mieszkańcach Ziemi, to nie chodzi jedynie o milionerów, a po prostu mieszkańców państw rozwiniętych (w skład których wchodzą, między innymi, państwa Unii Europejskiej, czyli też Polska). Raport wyjaśnia, że jeżeli weźmiemy pod uwagę całość emisji dwutlenku węgla, to za jedną trzecią odpowiada właśnie 10 procent najbogatszych mieszkańców Ziemi, a znakomita większość, czyli uboższe społeczeństwo odpowiada jedynie za 4 procenty całościowej emisji. Raport jest o tyle krzywdzący, że to właśnie ci najbiedniejsi najbardziej odczują zmiany klimatyczne.

Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstałTajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstałCzytaj dalej

Zmiany klimatyczne najbardziej dotkną ubogich

W momencie, w którym nasza cywilizacja weszła w erę industrialną (a więc również w okres spalania paliw kopalnianych), nasz klimat ocieplił się o 1 stopień Celsjusza. Najbardziej pesymistyczne prognozy przewidują, że z powodu zmian klimatycznych temperatura Ziemi wzrośnie jeszcze o 3 stopnie Celsjusza, a skutki te będą odczuwalne w częściach świata zamieszkałych przez ubogą część społeczeństwa.

Zmiany klimatu są już widoczne

Dyrektor Oxfam, Danny Sriskandarajah, podkreślił, że obecne zmiany klimatu już przyczyniły się do ogromnych katastrof naturalnych. Mowa tu o cyklonach w Indiach i Bangladeszu, rojach szarańczy w Afryce oraz pożarach, które trawią Australię i Stany Zjednoczone. Warto również wspomnieć, że w tym roku padł już absolutny rekord w ilościach huraganów, które dotknęły Stanów Zjednoczonych.

Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]Czytaj dalej

Jak walczyć z bogatymi? Podatki od luksusu

Oxfam proponuje bardzo kontrowersyjny sposób na walkę ze zmianami klimatu. Według nich powinno ograniczyć się źródło nadmiernych emisji CO2 wśród najbogatszych mieszkańców naszego globu. Co to oznacza? "Oxfam apeluje o podwyższenie podatków dla najbogatszych i nowe podatki od emisji dwutlenku węgla z towarów luksusowych - takich jak prywatne odrzutowce i superjachty, a także SUV-y o dużej emisji dwutlenku węgla i regularne loty samolotami" - tłumaczy Sriskandarajah. Oxfam winą za nierówności klimatyczne obarcza światowe rządy i duże przedsiębiorstwa, które przez lata dążyły do wzrostu gospodarczego kosztem wysokoemisyjnej produkcji. Według brytyjskiej firmy, właśnie teraz jest idealny czas na transformację ekologiczną, ponieważ gospodarka odbudowuje się po epidemii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczny wypadek na górskim szlaku. Mężczyzna skoczył do wrzącej wody by ratować psa
  2. Gratulacje spływają z całej Polski. Gessler przekazała najradośniejszą nowinę, tyle czekała, "jestem oszołomiona"
  3. Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstał
  4. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]
  5. USA buduje sztuczne słońce. Niesamowita technologia już niedługo w armii
  6. W zębie utknął mu kawałek popularnej przekąski. 41-latek nie podejrzewał, że będzie to początek poważnej choroby

Następny artykuł