DNA
Źródło: pixabay.com

Przełomowe odkrycie. Naukowcy zakodowali książkę w ludzkim DNA

Kuba WielochKuba Wieloch
26 Lipca 2020

Naukowcy dokonali kolejnego przełomu. Zapisali "Czarnoksiężnika z krainy Oz" w ludzkim DNA

"Czarnoksiężnik z krainy Oz" zapisany w DNA


Kolejne wielkie odkrycie za nami. Naukowcom udało się zakodować całą książkę w ludzkim DNA. W przyszłości chcą stworzyć całe bazy danych zapisane w ludzkim genomie.
Materiał genetyczny jest 5 milionów razy bardziej wydajny niż obecnie stosowane metody przechowywania danych. Jeżeli naukowcom uda się faktycznie przejść na zapisywanie danych w DNA, to czeka nas prawdziwa rewolucja informatyczna, na niewyobrażalną dotąd skalę. Warto również pamiętać, że DNA jest niesamowicie wytrzymałe i może przetrwać w nienaruszonym stanie nawet kilka milionów lat, także nasze dokonania będą znane tysiącom przyszłym pokoleń.

Przełom naukowców


Wielkiego przełomu dokonali naukowcy z University of Texas w Austin, udało im się zapisać całą książkę "Czarnoksiężnik z krainy Oz" w języku esperanto w ludzkim genomie. Nie jest to jednak pierwsza tego typu udana próba. W roku 1988 badacze zapisali informacje w bakterii E.coli, jednakże niemożliwym było wówczas zapisanie całej książki bez utraty danych.

Obrazy Techgame"Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASACzytaj dalej


W procesie zapisu danych największe problemy stwarza mutacja genów. Jako że DNA ulega zmianom, to często dochodzi do utraty poszczególnych danych lub ich deformacji. Dlatego też badacze spędzili dziesiątki lat na opracowaniu systemu, dzięki któremu możliwa jest korekcja błędów w kodzie. Naukowcy wykorzystali innowacyjną technologię kodowania i dekodowania danych, wykorzystując podobną metodę do Blockchain, czyli decentralizacji zapisu danych.

Niesamowite nagranie. Osa zamienia karalucha w zombieNiesamowite nagranie. Osa zamienia karalucha w zombieCzytaj dalej

Komentarz badacza


"Pomysł ten wykorzystuje to, co biologia robiła od miliardów lat: przechowywanie dużej ilości informacji na bardzo małej przestrzeni, przez długi okres czasu. Ludzki genom nie zajmuje dużo przestrzeni, można je przechowywać w temperaturze pokojowej i może przetrwać setki tysięcy lat" - komentuje Stephen Jones z University of Texas

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miejsce, w które uderza 250 piorunów na godzinę. Tajemnicza burza nad Catacumbo
  2. Wilki z Czarnobyla przenoszą swoje zmutowane geny w inne rejony Europy, ostrzegają naukowcy
  3. Niesamowite nagranie. Osa zamienia karalucha w zombie
  4. "Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASA

Następny artykuł