ksiezyc
Źródło: Pikrepo

Niezwykłe odkrycie naukowców. Na Księżycu jest tlen, a jego powierzchnia rdzewieje

Kuba WielochKuba Wieloch
3 Września 2020

Najnowsze badania Księżyca doprowadziło naukowców do fascynujących wniosków. Nasz naturalny Satelita rdzewieje

Wiemy coraz więcej o naszym naturalnym satelicie


Co prawda ludzie nie lądowali na Księżycu od blisko 50 lat, jednakże wiemy o Srebrnym Globie znacznie więcej niż przy postawieniu pierwszej stopy człowieka na kosmicznym piasku.
Jak wynika z najnowszych badań na Księżycu występują wielkie pokłady hematytu, czyli tlenki żelaza. Powstanie tlenków żelaza na powierzchni Srebrnego Globu oznacza, że dochodzi tam procesu utleniania żelaza, a dokładniej rdzewienia. Żelazo jest wysoce reaktywnym tworzywem, które ma tendencję do korozji przy kontakcie z pierwiastkiem tlenu. Jest to dość niezwykłe i szokujące odkrycie, bo nasz naturalny satelita w teorii nie ma atmosfery, ani tlenu, który może w niej występować. Jak więc dochodzi do korozji?

Milionerzy: Dostała niezwykle ciężkie i podchwytliwe pytanie za 40000 zł. Znacie poprawną odpowiedź?Milionerzy: Dostała niezwykle ciężkie i podchwytliwe pytanie za 40000 zł. Znacie poprawną odpowiedź?Czytaj dalej

Skąd się wziął tlen na Księżycu?


Okazuje się, że tlen na Księżycu pochodzi prawdopodobnie z naszej planety. I nie, to nie jest celowe lub przypadkowe działanie człowieka. Okazuje się bowiem, że wcześniejsze teorie badaczy się potwierdzają i ziemska atmosfera sięga dużo dalej, niż się nam wydawało. Jesteśmy w zasadzie pewni, że obejmuje ona Księżyc.
To jednak nie wszystko, wszak powierzchnia Srebrnego Globu jest bezustannie bombardowana przez cząsteczki wodoru, który chroni przed utlenianiem. Oznacza to, że na Księżyc dociera znaczna ilość tego lotnego pierwiastka. Okazuję się również, że hematyt odkryto na obszarach Księżyca, w których występuje woda.

Rosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeRosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeCzytaj dalej

Niezwykłe ustalenia naukowców


Naukowcy są zdania, że tlen i woda przedostają się na powierzchnię Srebrnego Globu, gdy Ziemia i Księżyc są blisko siebie. Nie ustalono natomiast, jak dokładnie działa ten proces i w jaki sposób dochodzi do tego "transportu towarów". Teoria, która uzyskuje największe poparcie wśród naukowców, głosi że tlen i woda wydmuchiwane są z ziemskiej atmosfery na powierzchnię Księżyca przez wiatr słoneczny.

Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórNaukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórCzytaj dalej

Geokorona


Warto również wspomnieć o samej geokoronie (otoczce wodorowej naszej planety), stanowiącej część egzosfery. Do tej pory naukowcy uważali, że jej zasięg dochodzi do około 200 tysięcy kilometrów. W wyniki analizy danych przychodzących z sondy SOHO ustalono, że jej zasięg dochodzi nawet do 630 tysięcy kilometrów. Jest to o 430 tysięcy kilometrów więcej, niż sądzono i 200 tysięcy kilometrów dalej, niż odległość Księżyca od naszej planety.

Źródło: Science Advances

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Husky rzucił się na kobietę w samym bikini. Plażowicze nie mogli oderwać wzroku, jest wideo
  2. Dodajesz cukier do ogórków kiszonych? Nawet szczypta potrafi zdziałać niebywałe cuda
  3. NASA gotowa na podbój Księżyca. Udane testy potężnej rakiety SLS
  4. Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór
  5. Odnaleziono biblioteki Państwa Islamskiego. Zawierają, m.in. dane z ataku na World Trade Center
  6. Mogą wyrastać z niego kępki włosów i zęby. Jeden z najstraszniejszych nowotworów

Następny artykuł