ksiezyc
Źródło: flickr/ ESA

W kraterze na księżycu Saturna znaleziono coś bardzo dziwnego. Niezwykłe odkrycie zadziwiło świat

Artur ŁokietekArtur Łokietek
9 Listopada 2020

Naukowcy przeanalizowali dane z instrumentów badawczych. Odkryli, że jeden z księżyców Saturna jest miejscem niezwykle skomplikowanych procesów. Nowe odkrycie rzuca kompletnie nowe światło na jeden z najbardziej wyjątkowych obiektów w Układzie Słonecznym.

Tytan jest naprawdę wyjątkowym obiektem znajdującym się w naszej galaktyce. Naukowcy od lat przeprowadzają analizy zjawisk tam zachodzących chcąc w lepszym stopniu poznać procesy zachodzące na innych ciałach niebieskich. Teraz ponownie dokonano wyjątkowego odkrycia.

Na księżycu Saturna jest zawsze pogodnie

Jeden z księżycy Saturna, czyli Tytan, jest dla wielu naukowców na świecie wybitnym obiektem, zwłaszcza dlatego, że to jedyny Księżyc w całym Układzie Słonecznym posiadający gęstą atmosferę podobnie jak Ziemia. Nie ratuje ona niestety powierzchni przed byciem bombardowaną asteroidami.

PlayStation 5 hałasuje? Przedziwna decyzja Sony, gracze są zdegustowaniPlayStation 5 hałasuje? Przedziwna decyzja Sony, gracze są zdegustowaniCzytaj dalej

Co ciekawe, Tytan jest wyjątkowy także z innych powodów. To jedyne ciało niebieskie w naszej galaktyce poza Ziemią (a przynajmniej zgodnie z ustaleniami badaczy do tej pory, bo wszystko całkiem dynamicznie się zmienia) które ma jeziora. Problem w tym, że jeziora te nie zawierają w sobie zdatnej do picia wody, pływa tam ciekły metan. No cóż, lepsze niż nic.

Z pozostałych wartych zanotowania informacji, należy zdawać sobie sprawę z tego, że Tytan jest drugim największym księżycem w naszym Układzie Słonecznym, a sam zalicza się do księżyców lodowych, jednak w większości składa się z lodu wodnego. Aktualnie NASA ma w planach zbadanie, czy pod powierzchną lodu znajdują się ciekłe skupiska wody.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko
  2. Pieczone ziemniaki z obłędnie chrupiącą skórką - najlepszy przepis
  3. Niesamowita oferta w Lidlu. Telewizor z 4K "za grosze"

Nowe odkrycie zadziwia

Według nowych badań przeprowadzonych m.in. przez ESA ustalono, że na powierzchni gigantycznego obiektu dochodzi do jeszcze bardziej zadziwiających zjawisk. Naukowcy wykorzystali dane z instrumentu VIMS zamontowanego na sondzie Cassini, która aktywna była w latach 2004-2017 a jej zadaniem było dokładnie badanie Tytana, w związku z czym wykonała ponad 120 przelotów.

Bardzo ważna wypowiedz ministra edukacji. Chodzi o koniec nauki zdalnej i powrót dzieci do szkółBardzo ważna wypowiedz ministra edukacji. Chodzi o koniec nauki zdalnej i powrót dzieci do szkółCzytaj dalej

Nowe wnioski sugerują, że na powierzchni tego księżyca znajdują się dwa rodzaje kraterów uderzeniowych powstałych w wyniku kolizji asteroid: jedne znajdują się na równinach i w pobliżu równika, drugie znaleźć można w dalszym od równika obszarze zarówno nad, jak i pod nim.

Badacze doszli do wniosków, że kratery równikowe o wdzięcznych nazwach Selk, Ksa, Guabonito i Santorini Facula zawierają w sobie (najpewniej wyłącznie) materiał organiczny! Co ciekawe, inne miejsca, takie jak Afekan, Soi, Forseti, Menrva czy Sinlap również składają się ze związków organicznych, jednak wymieszanych z lodem. Każdy z tych obiektów powstawał w inny sposób, dlatego stwierdzono, że różnią się w zależności od lokalizacji.

Odkrycie pomoże w dalszych badaniach

"Najbardziej ekscytującą częścią naszych wyników jest to, że znaleźliśmy dowody dynamicznej powierzchni Tytana ukryte w kraterach, co pozwoliło nam wyciągnąć wnioski o jednej z najbardziej kompletnych dotychczas historii scenariusza ewolucji powierzchni Księżyca" - mówi cytowana przez sci-news.com Dr. Anezina Solomonidou z ESA.

Kratery składające się z lodu i materiału organicznego powstały na skutek ciepła wydzielonego w momencie uderzenia asteroidy o powierzchnię księżyca. Dopiero później deszcze metanowe padają na taki twór, obmywając go i ukrywając najważniejsze ślady po zderzeniu z asteroidą. Co ciekawe, takie zjawisko nie zachodzi wcale w pobliżu równika, gdzie na kraterach pojawiają się piaskowe osady.

Czarna dziura jakiej jeszcze nie widzieliśmy. NASA pokazała niesamowite nagranieCzarna dziura jakiej jeszcze nie widzieliśmy. NASA pokazała niesamowite nagranieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ma 8 lat i bezdomną rodzinę. Założył biznes, który pomógł jego bliskim
  2. Szczeniaczek po raz pierwszy dostaje czkawki. Poradził sobie z nią w najsłodszy sposób
  3. Co by się stało, gdyby człowiek wpadł do czarnej dziury? Odpowiedź zaskakuje
  4. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  5. Atrakcje na Marsie. Miejsca, które przyszli turyści będą zwiedzać na Czerwonej Planecie
  6. Tomasz Adamek i Dariusz Michalczewski wrócą do boksu? Tygrys żąda ogromnej sumy
  7. Policja wkroczyła do akcji, szarpaniny podczas Strajku Kobiet. Kordony wyłapują przypadkowych demonstrantów

Następny artykuł