Księżyc zdjęcie NASA
Źródło: nasa.gov

Rewolucyjne odkrycie tłumaczy, jak powstał Księżyc. Może składać się z fragmentów Ziemi

Artur ŁokietekArtur Łokietek
10 Lipca 2020

Najnowsze badania astronomów przyczyniają się do potwierdzenia wcześniejszych teorii dotyczących historii Księżyca. Nasz satelita pochodzi najpewniej z... innej planety, która uderzyła w Ziemię. Naukowcy starają się udowodnić twierdzenie.

Nigdy nie poznaliśmy dokładnie, skąd Księżyc się w ogóle wziął. Jedna z najpopularniejszych teorii może jednak doczekać się potwierdzenia.

Kosmiczna zagadka Księżyca

Astronomowie od wielu lat usiłują jednoznacznie poznać odpowiedź na pytanie "Skąd jesteś, Księżycu?", jednak wszelkie teorie pozostają nadal teoriami. Jedna z nich, bodaj najpopularniejsza, zakłada, że w Ziemię uderzyła planeta porównywalna wielkością z Marsem - Theia. Impakt był tak silny, że kosmiczny obiekt uległ kompletnemu zniszczeniu, a jego fragmenty (połączone z ziemskimi) po bardzo długim czasie orbitowania w formie pierścienia wokół naszej planety, utworzyły właśnie Księżyc. Jak jednak udowodnić tak śmiałą teorię?

Księżyc to trochę Ziemia, trochę coś innego

Naukowcy już wcześniej porównywali skład mineralny Księżyca do Ziemi. Teoretycznie nasz satelita powinien zawierać w sobie podobne skupiska metali, prawda? Wnioski nie były jednak satysfakcjonujące - Księżyc okazał się być bardziej ubogi w minerały od naszej planety. Ostatnie odkrycie, którego dokonała sonda Lunar Reconnaissance Orbiter okazać się może przełomowe. Narzędzie Miniature Radio Frequency (Mini-RF) wchodzące w inwentarz sondy wskazuje, że to pod powierzchnią Księżyca znajdują się o wiele większe skupiska metali. Samo Mini-RF służy do pomiarów względnej przenikalności elektrycznej, co do tej pory okazywało się bardzo odpowiednią metodą pomiarów księżycowych kraterów w poszukiwaniu wody bądź lodu.

Skąd pochodzi Księżyc?

Badania naukowców pozwalają sądzić, iż względna przenikalność elektryczna jest tym większa, im głębiej dokonuje się pomiarów, co oznacza, że więcej tam jest także minerałów. Im większy krater, tym instrumenty sondy rejestrowały wyższe wyniki, jednak w wypadku kraterów nad wyraz głębokich, te wartości w pewnym momencie okazywały się stałe. Badacze porównali wyniki swoich badań do map mineralnych (a w zasadzie wskazujących na złoża tlenków metali) Księzyca, a rezultaty okazały się nad wyraz ciekawe. Im krater jest większy, tym więcej w nim metali. Aktualnie badania przeprowadzono na jasnej stronie satelity, dlatego wymagane są dalsze (i szerzej zakrojone) analizy.

Zobacz także:

  1. Niesamowite nagranie. Największa w historii chmura pyłu z Sahary przemierza świat
  2. Fantastyczny zwiastun misji na Marsa. NASA będzie szukać śladów życia na czerwonej planecie
  3. Plan Marsjańskiego miasta wygląda kapitalnie. Powstanie ono również na Ziemi
  4. Nad Polską przelatuje kometa. Niepowtarzalne zjawisko zaobserwujesz gołym okiemNastępny artykuł