Księżyc i drabina
Źródło: pixbay.com

Koniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytety

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
10 Listopada 2020

Odszedł prezydent, niech żyje prezydent! Prezydentura Joe Bidena przyniesie wiele zmian w Stanach Zjednoczonych, których skutki odczuje cała ludzkość. Administracja nowego prezydenta będzie skupiać się na walce z globalnym ociepleniem. Co się wówczas stanie z planami podboju kosmosu?

Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, bardzo mocno stawiał na ludzką ekspansję w kosmosie. Jego plan zakładał, że do 2024 roku amerykańscy astronauci postawią stopę na Księżycu. W późniejszych planach była również podróż na Marsa. Joe Biden ma jednak zupełnie inne priorytety.


Wyprawy w przestrzeń kosmiczną pod znakiem zapytania


W wielu wcześniejszych artykułach pisaliśmy o nowym priorytetowym projekcie NASA. Misja Artemis miała być wyprawą na Księżyc, której celem byłoby założenie bazy na Srebrnym Globie. Co więcej, na pokładzie statku miała znaleźć się przedstawicielka płci pięknej, pierwsza kobieta, która wyląduje na Księżycu.


Ze względu na zmianę władzy w USA, nie ma już pewności, czy misja Artemis w ogóle dojdzie do skutku. Projekt jest realizowany przez Amerykańską Agencję Kosmiczną, z którą współpracują nad nim również prywatne firmy takie jak SpaceX, oraz Europejska Agencja Kosmiczna. Wraz z nowym prezydentem przyjdzie też nowy szef NASA.

NASA podpisała historyczne umowy z 17 firmami. Zajmą się rewolucyjną technologią kosmicznąNASA podpisała historyczne umowy z 17 firmami. Zajmą się rewolucyjną technologią kosmicznąCzytaj dalej


Finansowanie projektów kosmicznych


Administracja Joe Bidena nie wspomina jak na razie o budżecie, który zamierza oddać na projekty kosmiczne. Znana jest za to kwota, która ma zostać przeznaczona w walkę ze zmianami klimatycznymi. Wynosi aż 1,7 biliona dolarów amerykańskich, z których część zostanie zainwestowana w odnawialne źródła energii, których potencjał był dotąd marnowany, według Bidena.


Eksperci twierdzą, że przy takiej kwocie przeznaczonej na ekologię, nie ma sposobu, by uniknąć cięć budżetowych. W tym cięć funduszy przeznaczonych na realizację planów podboju kosmosu. Choć z pewnością nie zostaną one całkowicie zawłaszczone przez zmiany klimatyczne, to możliwe są opóźnienia projektu Artemis oraz innych programów kosmicznych.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Przełomowe wyniki badań. Wyhodowali płuca, które następnie zarazili koronawirusem


Kto jak nie Ameryka?


Spowolnienie prac nad programem Artemis i w konsekwencji opóźnienie lotów na Księżyc i Marsa, może zaowocować tym, że to nie Amerykanie jako pierwsi dotrą na Srebrny Glob w XXI wieku. Eksperci uważają, że jeśli tendencja cięcia funduszy na podbój kosmosu utrzyma się przez 5 lat, USA może nie być już w stanie powrócić do pozycji światowego lidera w tej dziedzinie.

Naukowcy informują o niespodziewanym odkryciu na księżycu Jowisza. Na jego ciemnej stronie dochodzi do dziwnego zjawiskaNaukowcy informują o niespodziewanym odkryciu na księżycu Jowisza. Na jego ciemnej stronie dochodzi do dziwnego zjawiskaCzytaj dalej


Na przejęcie pałeczki z zapałem czyhają Chiny. Jeśli administracja Bidena nie przeznaczy wystarczających środków na projekty NASA, to azjatyckie mocarstwo może wyprzedzić Stany Zjednoczone w wyścigu kosmicznym i technologicznym. Czy Amerykanie tak łatwo oddadzą palmę pierwszeństwa?


Jaka przyszłość dla lotów w kosmos?


Historia będzie pisana na naszych oczach. Wystarczy zmiana prezydenta Stanów Zjednoczonych, by cały świat zamarł i czekał w napięciu na to, co przyniesie przyszłość. Jeden człowiek, a skutki odczuje cała ludzkość.

Chiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5GChiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5GCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagle złodziej wyważył drzwi i rzucił się na kobietę. Reakcja psa pozostawia wiele do życzenia
  2. Od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Mało kto wie, że rząd po cichu wprowadził kolejną karę
  3. Przełomowe odkrycie naukowców. Dotyczy organizmów, które mogą żyć na Marsie do dzisiaj
  4. Naukowcy dawno nie byli tak podekscytowani. Słońce w nowym cyklu, czekali od dawna
  5. Najlepiej poznane planety nie mogą być siedliskiem życia. Powód jest zadziwiający
  6. Potwierdzono zagrożenie, ogłoszono pierwszy stopień alarmowy dla kilku województw. Potrwa do rana
  7. Artur Barciś stoczył walkę z koronawirusem. Wiemy, jak teraz czuje się uwielbiany aktor

Następny artykuł