Astronauta na Księżycu. Skała, łazik, kombinezon kosmiczny.
Źródło: Snappy Goat

Księżyc pod lupą europejskich astronomów. Tak dokładnych badań jeszcze nigdy nie prowadzono

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Października 2020

Księżyc w najbliższych latach stanie się głównym obiektem zainteresowań największych agencji kosmicznych na świecie. Swoje plany na kolonizacje naszego naturalnego satelity prowadzi między innymi NASA. Tym razem jednak badania, które pomogą w osiągnięciu tego celu chce przeprowadzić Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Już niedługo naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej przedstawią szczegółowy plan badań Księżyca, dzięki któremu w najbliższych latach możliwy stanie się powrót na Srebrny Glob i jego dalsza kolonizacja. Jeszcze nigdy nie przeprowadzano badań na tak szeroką, kosmiczną wręcz, skalę.

Dwunastoletnie dziecko stworzyło coś niezwykłego. Naukowcy aż osłupieli, ciężko uwierzyćDwunastoletnie dziecko stworzyło coś niezwykłego. Naukowcy aż osłupieli, ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Kolonizacja Księżyca to priorytet

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) od jakiegoś czasu zaczęła głośno mówić o powrocie ludzi na Księżyc. Od czasów ostatnich lotów misji Apollo minęło już prawie 50 lat i od tego czasu żaden człowiek nie postawił ponownie swojej stopy na powierzchni Srebrnego Globu. Zmienić ma się to za sprawą misji Artemis, która wchodzi w decydującą fazę testów. W przyszłym roku NASA przeprowadzi próbny, bezzałogowy test rakiety SLS oraz statku Orion. W 2023 roku odbędzie się testowy lot załogowy, którego celem będzie okrążenie Księżyca i zbliżenie się do jego powierzchni. Na 2024 rok NASA zaplanowała ostateczny, załogowy lot na Księżyc. Według ekspertów kolonizacja naszego największego satelity jest kluczowa, jeżeli chodzi o dalszą eksplorację kosmosu. Księżyc ma posłużyć jako baza wypadowa na Marsa i inne otaczające nas planety.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Masz banknot 50 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj kieszenie

2. Człowiek zamiast książki. Żywe biblioteki są coraz bardziej popularne

Komplikacje zaczynają się pojawiać

Przygotowania do misji Artemis przebiegały bezproblemowo, aż tu nagle chińscy astronomowie poinformowali o wynikach swoich badań, które nie napawają optymizmem. Parę tygodni temu światło dzienne ujrzał raport z jednej z bezzałogowych misji Chińskiej Agencji Kosmicznej na powierzchni Księżyca. Wynika z niego, że na jego powierzchni panuje promieniowanie kosmiczne, które jest kilka tysięcy razy silniejsze niż to, które odczuwane jest przez astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Odkrycie to sprawiło, że eksperci muszą jeszcze raz przysiąść nad projektami ewentualnych baz kosmicznych w celu przeprojektowania ich w taki sposób, aby w jak największym stopniu chroniły przyszłych kolonizatorów przed negatywnymi skutkami promieniowania.

Sony nie ma praw do nazwy Sony nie ma praw do nazwy "PS5"? Absurdalna sytuacja, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

ESA rozpoczyna badania Księżyca

Projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie realizowany we współpracy z Amerykańską, Japońską i Kanadyjską agencją kosmiczną. Jego celem będzie zaprojektowanie i zbudowanie kwater dla załogi stacji kosmicznej, która będzie wokół Srebrnego Globu krążyć. Ponadto ESA będzie chciała zbudować nowy napęd dla amerykańskiego statku kosmicznego Orion oraz stworzyć zaawansowaną jednostkę komunikacyjną i paliwową Espirit.

Gateway, czyli brama do kosmosu

Projekt Gateway, który również ma na celu dostarczenie astronautów na powierzchnię Księżyca do 2024 roku jest niezwykle wymagającym i trudnym zadaniem. Naukowcy odpowiadający za ten projekt mówią o Srebrnym Globie jako o ósmym kontynencie, który zawiera historię powstania i ewolucji Układu Słonecznego. Jednym z głównych celów tego projektu będzie zbadanie południowego bieguna Księżyca. Naukowcy będą szukali tam wody (pod postacią lodu), a jeżeli ją znajdą, to będą chcieli ją wykorzystać do wytwarzania paliwa i powietrza dla przyszłych kolonizatorów Księżyca.

iPhone 12 zadebiutuje w najbliższy wtorek? Wszystko już jasneiPhone 12 zadebiutuje w najbliższy wtorek? Wszystko już jasneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pokazała zdjęcie w bikini i rozpętała burzę, sama Kukulska nie przebierała w słowach. Mało kto wie, że gwiazda pasjonuje się gotowaniem
  2. Za wszelką cenę chcesz schudnąć, ale nie możesz? Dietetyk ma dla Ciebie 3 złote rady
  3. Niewielu wie, że córka Marii Skłodowskiej-Curie również była geniuszem. Dostała najbardziej prestiżową nagrodę
  4. "Jeden z dziesięciu": odpowiedzi, które przeszły do historii teleturnieju. Tadeusz Sznuk nie wiedział, jak zareagować
  5. Bill Gates o końcu pandemii. Zostanie z nami na dłużej
  6. Tankował samochód, gdy podszedł do niego pies. Przeczytał napis na jego obroży i zdębiał

Następny artykuł