ksiezyc
Źródło: pxhere

Naukowcy informują o niespodziewanym odkryciu na księżycu Jowisza. Na jego ciemnej stronie dochodzi do dziwnego zjawiska

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Listopada 2020

Najnowsze odkrycie zaskoczyło badaczy z NASA czy ESA. Okazuje się, że Europa, czyli jeden z księżyców Jowisza, dosłownie... świeci. I to jeszcze po niewidocznej jego stronie. Co ciekawe, to odkrycie może nam bardzo dużo powiedzieć o składzie samego obiektu.

Europa nie jawi się może jako najbardziej atrakcyjne miejsce do życia - w końcu to lodowy księżyc. Mimo wszystko naukowcy wskazują od lat, że mogą tam w istocie istnieć warunki sprzyjające powstawaniu życia. A przynajmniej taką mają nadzieję.

Zjawiskowy księżyc

Obecnie uważa się, że Europa, czyli lodowy księżyc Jowisza, to jeden z najbardziej ciekawych obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Panują na nim, co prawda, dość skrajne warunki (no bo przecież to "lodowy" księżyc, a jakże), jednak istnieje szansa, że mogło tam pojawić się życie.

Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościołaPapież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościołaCzytaj dalej

Po lodową skorupą gigantycznego obiektu znajdują się oceany wody w stanie ciekłym, a tak przynajmniej wynika z najbardziej aktualnych analiz naukowców. Warto jednak wspomnieć, że analizy te są raczej jednoznaczne, a sami badacze są jednomyślni. Załóżmy więc, że mają rację.

Nie tylko europejska agencja kosmiczna, ale też amerykańskie NASA chcą wysyłać sondy pomocne do badania tajemniczego obiektu. Wszystko przez pewność naukowców dotyczącą tego, że najpewniej znajdująca się tam woda wskazywać może na istnienie jakichkolwiek form życia albo chociaż warunków istotnych do ich pojawienia się.

Księżyc, który świeci

Tak jak powszechnie uważa się, że nasz Księżyc świeci (choć w istocie odbija jedynie światło, co jest bardzo istotną różnicą), tak i inne obiekty tego typu mogą "błyskać". Ciekawie robi się dopiero, gdy badacze ustalą, że któryś z Księżyców nie tylko odbija światło, ale i sam "świeci". Do tak zaskakujących konkluzji doszli naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) w NASA.

Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiemMężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiemCzytaj dalej

Naukowcy tłumaczą, że Europa może mieć bardzo charakterystyczną poświatę, która wynika z silnego promieniowania odbieranego z pobliskiego Jowisza. Szczególnie warte uwagi jest jednak to, że zależnie od składu pokrywy lodowej, poświata może w konkretnych miejscach zmieniać swoją barwę.

Naukowcy tłumaczą, że już wcześniej istniały podejrzenia dotyczące istnienia samej poświaty, jednak to dopiero jej barwa zależna od składu lodu jest prawdziwym przełomem. W niektórych miejscach barwy te wydają się bardziej zielone, podczas, gdy w innych przybierają znacznie jaśniejszy lub nawet niebieski odcień.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce zaczyna się stabilizować. Dr Grzesiowski wskazuje jeden poważny problem

No to lecimy!

Naukowcy są zdania, że analizy barw powstałych w związku z promieniowaniem mogą przynieść nam odpowiedzi na odwieczne pytania pokroju "czy może tam istnieć życie?". Jest to o tyle ciekawe, że z jednej strony Europa odbija światło jak klasyczny księżyc, jednak wspomniane wyżej barwy możemy dostrzec po niewidocznej jego stronie, czyli tej bliżej Jowisza.

Naukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydajeNaukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydajeCzytaj dalej

Już wcześniej naukowcy przeprowadzili analizy, wedle których skład pokrywy lodowej Europy to mieszanina lodu wodnego z solami, które znajdują się także na Ziemi. Postanowiono odwzorować ten charakterystyczny skład w warunkach laboratoryjnych.

Za pomocą specjalnego CE-HEART (Ice Chamber for Europa’s High-Energy Electron and Radiation Environment Testing) stworzono kopię lodowej pokrywy, którą później napromieniowano. Okazało się, że dotychczasowe teorie badaczy mają sens i faktycznie - księżyc ten może mieć własną poświatę po swojej ciemnej stronie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
  2. Wstrząsające nagranie. Rowerzysta był bez szans
  3. Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie
  4. Z Gdańska do Zakopanego w mniej niż godzinę. Niesamowite nagranie z testów Virgin Hyperloop
  5. Naukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeść
  6. Ranny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słów
  7. Wszystko co osiągnął, jest zasługą kobiet. Niepełnosprawny Fabian w mocnych słowach o wyroku TK

Następny artykuł