Zaćmienie słońca, Ziemia i Księżyc.
Źródło: Wikipedia Commons

Księżyc pełnił kiedyś niezwykle ważną funkcję. Niesamowite odkrycie naukowców

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Października 2020

Księżyc krąży wokół Ziemi od zarania dziejów. Chociaż teraz znajduje się on w znacznej odległości od naszej planety, to w przeszłości okrążał on Ziemię o wiele bliżej niż obecnie. Dzięki temu między tymi dwoma ciałami niebieskimi dochodziło do niezwykłych zależności.

Pochodzenie Księżyca do dzisiaj stanowi niemałą tajemnicę dla naukowców. Dotychczas opracowali oni trzy główne teorie, które tłumaczą powstanie Srebrnego Globu. Dzięki misjom Apollo naukowcy mogli odkryć jednak jeszcze kilka dodatkowych informacji na temat naszego naturalnego satelity.

Jak powstał Księżyc?

Na temat powstania Księżyca powstało kilka głównych teorii. Pierwsza z nich, która została częściowo odrzucona mówi o oderwał się on od skorupy ziemskiej na skutek sił odśrodkowych. Pamiątką po tym wydarzeniu miałoby zostać zagłębienie, które na przestrzeni lat przybrało formę Oceanu Spokojnego. Koncepcja “rozszczepieniowa została jednak odrzucona ze względu na zbyt dużą siłę obrotu wymaganą do takiego zdarzenia.

Zmiana czasu już w ten weekend. Lepiej nie przegapić i przestawić zegarki w urządzeniach elektronicznychZmiana czasu już w ten weekend. Lepiej nie przegapić i przestawić zegarki w urządzeniach elektronicznychCzytaj dalej

Kolejna teoria była niejakim pójściem na łatwiznę, ponieważ naukowcy założyli, że Księżyc powstał niezależnie od naszej planety, a Ziemia jedynie przechwyciła go w przestrzeni kosmicznej. Nauka jednak odrzuciła i tę teorię ze względu na niemożliwe warunki, które musiałaby taka teoria spełnić. Kolejny pomysł zakładał, że Księżyc uformował się w tym samym czasie, co Ziemia. Mówi o tym teoria koformacji. Żadna z wyżej wymienionych teorii nie tłumaczy jednak, dlaczego na Księżycu znajduje się żelazo w metalicznej formie oraz wysokiej wartości momentu pędu między Ziemią a Księżycem.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewał

2. Oskarżają lekarza, że nie pomógł ciężarnej pacjentce. Medyk odpowiedział na zarzuty

Teoria wielkiego zderzenia - odpowiedź na powstanie Księżyca?

W chwili pisania tego artykułu, najpopularniejszą teorią tłumaczącą powstanie Srebrnego Globu jest teoria wielkiego zderzenia. Mówi ona o tym, że proto-ziemia zderzyła się z obiektem wielkości Marsa. Zdarzenie to wyzwolić miało tyle energii, że oddzieliła się odpowiednia ilość materiałów do stworzenia Księżyca.

Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzeniaNaukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzeniaCzytaj dalej

Nowe odkrycie naukowców rzuca nowe światło na rolę Księżyca

Między 4,2 a 3,4 mld lat temu Księżyc znajdował się o wiele bliżej Ziemi niż ma to miejsce obecnie. Posiadał on również wtedy własne pole magnetyczne. Informacje te zdają się potwierdzać dane zebrane podczas misji Apollo, a więc w momencie kiedy po raz ostatni człowiek stał na powierzchni Srebrnego Globu. Co więcej pole magnetyczne Księżyca było przynajmniej tak samo silne jak pole magnetyczne Ziemi, dzięki czemu oba pola prawdopodobnie się łączyły i tworzyły ochronną magnetosferę.

Księżyc chronił Ziemię. Niesamowite odkrycie

Naukowcy z NASA twierdzą, że odkrycie to stanowi odpowiedź na największy problem, który trapił “młodą” Ziemię, a więc promieniowanie słoneczne, które ponad 4 miliardy lata temu było o wiele silniejsze niż dzisiaj. Gdyby nie ta szczególna interakcja między naszą planetą, a Srebrnym Globem, to promieniowanie mogłoby zupełnie zniszczyć ziemską atmosferę, przez co życie na Ziemi nie mogłoby się rozwijać. Wnioski te naukowcy wyciągnęli z przeprowadzonych symulacji, aby je potwierdzić, będą oni musieli pobrać odpowiednie próbki z biegunów Księżyca, wtedy będziemy mieli pewność, że Księżyc, w początkowej fazie formowania się Ziemi, miał niezwykle ważną funkcję ochronną dla naszej planety.

Amerykańskie gwiazdy widziały UFO i kosmitów? Nieprawdopodobna historia, fani są zaskoczeniAmerykańskie gwiazdy widziały UFO i kosmitów? Nieprawdopodobna historia, fani są zaskoczeniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Królowe życia": Izabela Macudzińska spodziewa się nowego członka rodzin. Kobieta podzieliła się radosną informacją
  2. Wyciekł najlepszy pod słońcem przepis na pierogi według Magdy Gessler. Równie aksamitnego farszu nigdy nie jedliście
  3. Wyjątkowe odkrycie na Plutonie. Czegoś takiego nie znaleziono na żadnej innej planecie
  4. Bank Millennium ostrzega klientów przed oszustami. Pieniądze znikają z kont
  5. Sony może szykować prawdziwą rewolucję. Wszyscy fani PlayStation 5 powinni zacierać ręce
  6. Legendarny trener mistrzów świata wraca z emerytury. Obejmuje kultową drużynę, której grozi upadek

Następny artykuł