granica
Źródło: wikipediacommons CC BY-SA 4.0

Ważna zmiana dla wielu Polaków. Niektórzy nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Maja 2020

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczy sporych zmian dla pracowników transgranicznych. Kolejne zawody nie będą musiały poddawać się obowiązkowej po przyjeździe do kraju kwarantannie. Wymaga to jednak przedstawienia odpowiednich dokumentów.

Wielu pracowników po powrocie do Polski zza granicy musiało rewidować swoje plany. Przymusowa 14-dniowa kwarantanna mogła skutecznie psuć plany. Teraz to się zmieni.

Kto jest zwolniony z 14-dniowej kwarantanny?

Już jakiś czas temu wprowadzono zmiany dla niektórych branż pracowników transgranicznych. Dotyczyło to głównie kierowców zawodowych podróżujących po trasach międzynarodowych. Jeżeli ktoś jest zatrudniony na takim stanowisku, nie ma potrzeby aby odbywał on przymusową kwarantannę po powrocie do Polski. Podobnie sytuacja wygląda z rolnikami - osoby przekraczające granicę w celu pracy na gospodarstwie rolnym znajdującym się na granicy dwóch państw nie muszą martwić się o 14-dniowy przymus siedzenia w domu. Niedawno przedłużono również kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami czy Słowacją o 30 dni (do 12 czerwca). Ważny jest tu fakt, że przekraczanie granic możliwe jest w wyznaczonych do tego miejscach, jednak identyczne co na klasycznej granicy kontrole będą też odbywać się na lotniskach czy w portach morskich.

Nowe zasady dla pracowników

Wprowadzone teraz nowe rozporządzenie dotyczy kolejnych zawodów, których pracownicy nie powinni martwić się o skierowanie na przymusową 14-dniową kwarantannę. Dotyczy to przede wszystkim lekarzy i pracowników ośrodków społecznych oraz opiekunów dzieci, których szkoła znajduje się po drugiej stronie granicy - nie będą oni musieli odbywać kwarantanny po przyjeździe do Polski. Jest to bardzo dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy już od jakiegoś czasu narzekali na zasady uprzykrzające wszelkie plany. Tu jednak należy pamiętać, że aby 14-dniowa kwarantanna nie doszła do skutku, strażnikom granicznym trzeba pokazać odpowiedni dokument zaświadczający o tym, że wykonujemy zawód wykluczony z odbywania przymusowej kwarantanny.

Zobacz także:

  1. Grecy otworzyli ponad 500 plaż. Wprowadzono jednak szereg wymagań
  2. Psy mogą wywęszyć koronawirusa. Zaskakująca teoria naukowców
  3. Włochy otwierają granice. Znamy datę
  4. Nie będzie narodowego mierzenia temperatury. Wymiękli po tygodniuNastępny artykuł