Test na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Źródło: Wright-Patterson AFB

Zmiany w zasadach kwarantanny. Decyzja ucieszy osoby wracające do pracy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Czerwca 2020

Podczas ostatniej konferencji prasowej, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, poinformował o zmianach w przeprowadzaniu kwarantanny. Zmiany ucieszą osoby wracające do pracy. Dzięki nowym rozporządzeniom będą to mogły zrobić szybciej.

Obecnie w Polsce na kwarantannie domowej z powodu koronawirusa przebywa ponad 93 tysiące osób.

W Polsce coraz więcej zarażonych

Codziennie w Polsce pojawiają się nowe ogniska wirusa SARS-CoV-2. W większości przypadków osoby rzeczywiście zarażone wirusem stanowią niewielki odsetek osób trafiających na kwarantanne. Minimalny okres przebywania na kwarantannie wynosił dotychczas dwa tygodnie, teraz dzięki decyzji resortu zdrowia ma się to zmienić dla części osób.

Jak dotychczas prowadzone były kwarantanny

Przed zapowiedzianymi zmianami, osoba przebywająca na kwarantannie mogła myśleć o powrocie do pracy po 12 dniu kwarantanny. “Do tej pory było tak, że w 11. dobie osoba otrzymywała sms-a i w 12. dobie mogła się stawić na badanie w drive-thru. Po wyniku z tego badania mogła spokojnie wyjść do pracy. Teraz przenosimy tego sms-a na 7. dzień” - wyjaśnia Andrusiewicz. Osoba, która po tym badaniu otrzyma wynik negatywny, od razu może zakończyć kwarantannę.

Ukłon w stronę pracujących

Decyzja Ministerstwa Zdrowia ma na celu szybszy powrót do pracy osób przebywających na kwarantannie. Większość osób, które na niej przebywają mają jedynie podejrzenie kontaktu z osobą zarażoną, wiele osób więc po prostu traci dwa tygodnie z pracy. Andrusiewicz podkreślił również, że w momencie otrzymania SMS-a o możliwości zgłoszenia się na dodatkowe badanie, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej udać się we wskazane miejsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Grupa krwi zdradza, kto jest bardziej narażony na ciężkie przechodzenie koronawirusa
  2. Odporność na koronawirusa niemożliwa? Niepokojące wynik badań z Wuhan
  3. Ogromny wzrost przypadków śmiertelnych. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia
  4. Co ze szczepionką na koronawirusa w Polsce. Odpowiedzi kandydatów na prezydenta

Następny artykuł