Światło z kwazara
Źródło: nasa.gov

Kolejne zagadkowe odkrycie. Kwazar napędzany przez gigantyczną czarną dziurę

Artur ŁokietekArtur Łokietek
1 Lipca 2020

Naukowcy donoszą o zaskakującym odkryciu. Znaleziono kwazar, który zdaje się być na tyle ogromny, że najpewniej nie pochodzi z Wielkiego Wybuchu, a jest bytem osobnym. To największy odkryty kwazar a zarazem drugi tak wiekowy.

Kwazar z początku istnienia. Naukowcy mogą zdobyć nowe informacje o procesie formowania się czarnych dziur.

Kwazar z samego początku

Na wstępie warto jednak wiedzieć, czym kwazary w istocie są. Choć dokładne mechanizmy ich kształtowania, reakcji w nich zachodzących i innych istotnych elementów nie zostały przez nas aż tak dobrze poznane, sama ich definicja nie jest taka trudna. Są to bowiem ogromne obiekty wydzielające niezwykle silne promieniowanie elektromagnetyczne, które z pozoru przypominają gwiazdy, jednak w istocie są to rodzaje aktywnych galaktyk. W jądrze kwazara znajdują się masywne czarne dziury, a właśnie z ich dysków akrecyjnych pochodzi wspomniane promienioniowanie,.

Niezwykłe odkrycie naukowców

Naukowcy donoszą o zaobserwowaniu kwazara J1007+2115. Oddalony jest on od naszej planety o ponad 13 miliardów lat świetlnych, zaś światło, które wydzielane jest przez jego jądro, ruszyło w drogę około 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu. W jego "sercu" leży ogromna czarna dziura o masie 1,5 miliarda mas Słońc! Naukowcy informują, że jest to największy zaobserwowany tego typu obiekt, a zarazem jeden z najstarszych. Jest też jednak zagadkowy, jednak naukowcy i na to mają swoją teorię.

Zagadka kwazara

Zagadkowy kwazar jest niewyobrażalnie ogromny. Z tego względu naukowcy zachodza w głowę - jak to możliwe? Jeden z autorów badania nad kwazarem twierdzi, że rozmiar obiektu jest zbyt duży, niż czas, jaki J1007+2115 miał, aby powstać. Skąd więc się w ogóle wziął? Najbardziej logiczna teoria jest dość przełomowa, gdyż zakłada, iż obiekt jest osobnym bytem, który nie wyewoluwaoł po Wielkim Wybuchu, a od początku w swoim jądrze zawierał "zarodek" czarnej dziury o masie 10 tysięcy Słońc. Jeżeli naukowcy dalej będą studiować zagadkowego kwazara, być może przynieśc on mnóstwo odpowiedzi na pytania dotyczące początków kosmosu, procesów formowania się czarnych dziur i innych, niezwykle istotnych zagadnień.

Zobacz także:

  1. Perfumy o zapachu przestrzeni kosmicznej. Jak pachnie kosmos?
  2. Niesamowite nagranie. Chmura wyglądająca jak z filmu science-fiction zawisła nad miastem
  3. Na tym księżycu może istnieć życie. Niesamowite odkrycie sondy kosmicznej
  4. Godzilla z Sahary ma 3 kilometry wysokości. Zagraża chorym na COVID-19Następny artykuł