Napis Lamborghini na desce rozdzielczej.
Źródło: Pikrepo

Lamborghini stworzyło elektryczny samochód. Tego modelu nikt się nie spodziewał

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Sierpnia 2020

Lamborghini wkracza w erę samochodów elektrycznych. Chociaż pierwszy model nie jest czymś, czego fani tego koncernu mogli się spodziewać. 

W stworzeniu pierwszego pojazdu elektrycznego Lamborghini zasięgnęło opinii ekspertów i przygotowało go wspólnie z firmą specjalizującą się w produkcji hulajnóg elektrycznych - chińską firmą Ninebot.

W ślad za Bugatti

Parę tygodni temu informowaliśmy Was o tym, że Bugatti postanowiło stworzyć pierwszy od prawie stu lat pojazd elektryczny. Bugatti Baby II powstało w oparciu o samochód, który założyciel koncernu stworzył dla swojego syna w latach 20. XX wieku. Design pojazdu nawiązuje do legendarnego samochodu wyścigowego od Bugatti, czyli Type 35. Teraz swoje trzy grosze do branży elektromobilności postanowiło dorzucić Lamborghini. Nie robią tego jednak w pojedynkę, postanowili zasięgnąć pomocy od doświadczonej chińskiej firmy.

W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaW Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaCzytaj dalej

Włoska elegancja, chińska technologia

Lamborghini i Ninebot połączyło siły i stworzyło elektrycznego gokarta. Pojazd od strony technologicznej dużo zawdzięcza chińskiemu producentowi hulajnóg elektrycznych. Marka Ninebot podlega pod koncern Xiaomi, dla którego tworzy tego typu urządzenia. Z kolei za sferę wizerunkową zadbał włoski gigant z branży supersamochodów. Ninebot GoKart Pro Lamborghini Edition charakteryzuje się legendarnym, żółty lakiere Giallo Orion, kojarzonym z takimi modelami supersamochodów jak Murcielago, czy Diablo.

GoKart wyprodukowany przez Lamborghini i Ninebot.

Lamborghini wśród gokartów

Chociaż cały projekt gokartu krzyczy swoim wyglądem “jestem Lambo”, to oprócz projektu karoserii i logotypów, za wnętrzę pojazdu odpowiada już w całości Ninebot. Gokart wyposażony jest w akumulator o pojemności 432 Wh, według zapewnień producenta, pozwala on na przejechanie 62 okrążeń toru o długości 400 metrów z maksymalną prędkością 40 km/h. Producenci zadbali również o aspekt zabawy, gokart chociaż nie jest demonem prędkości, to został wyposażony w specjalnie profilowane opony, które pozwalają na łatwiejsze wchodzenie w poślizgi. Pod karoserią został umieszczony również układ, który imituje dźwięki silnika znanego z samochodów Lamborghini.

W Toruniu powstała największa panorama w Polsce. Efekt jest nieziemskiW Toruniu powstała największa panorama w Polsce. Efekt jest nieziemskiCzytaj dalej

Najtańsze Lambo w historii

Pojazd trafił do sprzedaży w Chinach, gdzie kosztuje 10 000 juanów, co po przeliczeniu daje około 5 tysięcy złotych. Jak na elektryczny gokart, to dosyć wysoka cena, chociaż warto pamiętać, że jak na pojazd od Lamborghini, to cena jest praktycznie żadna. Na razie ani włoska, ani chińska firma nie ujawniły, czy pojazd pojawi się w Europie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy to już przyszłość? W Japonii rozpoczęto produkcję latających samochodów
  2. Sony PlayStation VR 2 nachodzi. Nowy headset wirtualnej rzeczywistości już niedługo
  3. Poznańscy inżynierowie zaskoczyli cały świat. Koncerty kapitalne jak nigdy
  4. W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla

Następny artykuł