Apus Apus, jerzyk zwyczajny trzymany w dłoni.
Źródło: Pixabay

Łapią do 20 tysięcy komarów dziennie. Młode jerzyki wylatują z gniazd i mogą potrzebować naszej pomocy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Czerwca 2020

Jerzyki są niezwykle pożytecznymi ptakami, które z wyglądu często mylone są z jaskółkami. Ze względu na budowę swojego ciała, kiedy jerzyk wyląduje na ziemi, może mieć trudność z ponownym wzbiciem się w powietrze. Możemy mu w tym pomóc.

Jerzyki słyną z tego, że bardzo rzadko lądują na ziemi. Rekordzista pod tym względem latał bez przerwy przez prawie trzy lata.

Bardzo pożyteczne ptaki

Jerzyki są bardzo pożyteczne, szczególnie dla ludzi. Ich głównym pożywieniem są owady, w tym komary i muchy, których potrafią zjeść do 20 000 dziennie. Jerzyki osiedlają się często w ośrodkach miejskich, więc warto byśmy o nie dbali tak jak możemy, bo żaden specyfik odstraszający uciążliwe owady nie zadziała tak dobrze jak poczciwy, mały jerzyk.

Pomagajmy młodym jerzykom

Właśnie kończy się okres lęgowy jerzyków. Oznacza to, że pierwsze młode osobniki będą wzbijały się już niedługo w powietrze. Jerzyki są znakomitymi lotnikami, o wiele gorzej idzie im jednak na ziemi, szczególnie młodym ptakom, które nie nabrały jeszcze doświadczenia. Ze względu na budowę łapek trudno jest im się poruszać “na nogach”, mają powiem w odróżnieniu od innych ptaków, cztery palce skierowane do przodu i żadnego do tyłu. Kiedy zobaczymy jerzyka na ziemi, możemy mu pomóc.

Upewnij się czy jest zdrowy

Oczywiście tego typu czynności należy wykonywać odpowiedzialnie. Nie chcemy wyrządzić ptakom większej krzywdy. Najpierw należy się upewnić czy ptak nie jest ranny, nie ma złamanego skrzydła i tak dalej. Takie rzeczy widać najczęściej na pierwszy rzut oka, ale jeżeli nie jesteśmy pewni, a ptak nie chce odlecieć, warto zabrać go do weterynarza. Jeżeli jednak ptak jest zdrowy i ma wykształcone lotki (pióra skrzydeł) wystające poza sterówki (pióra ogona) min. 3 cm. Jeżeli tak, to wystarczy, że umieścimy sobie jerzyka na dłoni, główką w kierunku palców i chwilę poczekamy. Jerzyk powinien po chwili wzbić się w powietrze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urocza technologia na ratunek dzikich zwierząt. Nagranie robo-leniwca robi furorę w sieci
  2. Alert przed trąbami powietrznymi. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą
  3. Istna inwazja nowych gatunków owadów w Polsce. Wracają też dobrze nam znane
  4. Nic słodszego dzisiaj nie zobaczysz. Terapeutyczny robot foka pomaga samotnym

Następny artykuł