Cola
Źródło: youtube.com

Spragniona lawa pochłania puszkę z napojem. Niesamowite nagranie

Kuba WielochKuba Wieloch
3 Sierpnia 2020

Jak puszka napoju poradzi sobie z gorącą lawą? Nie musicie się już zastanawiać nad tym nurtującym ludzkość pytaniem

Jak zachowa się puszka z napojem po zetknięciu z lawą?


Nuda sprzyja napływowi niezbyt rozsądnych pomysłów do głowy. Autorowi nagrania zdecydowanie musiało się nudzić gdy wpadł na nagranienie wideo, w którym rozgrzana lawa pochłania puszkę napoju. Powstaje jednak wiele pytań przed obejrzeniem takiego materiału. Czy puszka momentalnie się roztopi? A może wybuchnie? Zawartość w mgnieniu oka wyparuje, czy też wystrzeli w powietrze? Nie martwcie się, wszystkiego dowiecie się z tego niezwykle ważnego dla ludzkości nagrania.

Erupcja wulkanów


Do erupcji wulkanów dochodzi wskutek nagromadzenia się magmy w strefach spreadingu i subdukcji, a czasami w płytach litosfery. Podczas erupcji z Ziemi wyrzucane są ogromne ilości pyłu i płynnej lawy (w zależności od rodzaju wybuchu). Lawa wydobywająca się z krateru jest rzadka i ruchliwa, i wylewa się swobodnie. Charakteryzuje się spokojnym przebiegiem. Co jakiś czas gazy znajdujące się w magmie mogą wyrzucać w górę fontanny ciekłej lawy.

Ciekawostki o lawie


Lawa jest ciepkłym produktem działalności wulkanicznej. Składa się głównie ze stopionych tlenków krzemu, żelaza, sodu, wapnia innych metali. Temperatura lawy dochodzi do 1350-1400 °C, a jej krzepnięcie następuje w temperaturach 600-800 °C. Temperatura lawy zależy głównie od jej składu chemicznego. Lawy zasadowe mają zwykle temperaturę 1100 °C lub więcej, a lawy kwaśne poniżej 1000 °C. Warto zazanczyć, że przy odpowiednim nachyleniu gruntu i lepkości, lawa jest w stanie osiągnąć prędkość przepływu do 50 km/h. Inną ciekawostką jest to, że niektóre wulkany na Islandii potrafią wylewać lawę w tempie nawet do 75 ton na sekundę.

Nagranie


Co więc się stanie gdy puszkę napoju zacznie pochłaniać lawa? Odpowiedź znajdziecie poniżej:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Piramidy są dziełem kosmitów". Kuriozalny wpis Elona Muska
  2. NASA: Życie na Marsie odkryjemy w ciągu roku
  3. Niesamowity robot z Japonii. Stworzyli 18-metrowego mecha rodem z anime
  4. Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł