Rzeka lawy na wyspie Hawaii.
Źródło: YouTube

Rwąca rzeka lawy. Przed tym żywiołem się nie ucieknie [wideo]

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
29 Sierpnia 2020

Płynąca lawa kojarzy nam się z powolnym procesem, przed którym z łatwością można uciec. Nic bardziej mylnego. Rzeka lawy potrafi być bardziej rwąca niż górski potok.

Liczne nagrania na YouTube prezentujące naukowców lub przypadkowych ludzi wkładających różne rzeczy w spływającą powoli lawę, żeby zobaczyć co się stanie sprawiły, że w ludzkiej świadomości lawa charakteryzuje się niszczycielską siłą, ale nie prędkością. Poniższe nagranie z erupcji wulkanu Puna zmieni ten pogląd.

Ogromna erupcja wulkanu i rzeka lawy

W 2018 roku na wyspie Hawai’i należącej oczywiście do archipelagu Hawajów doszło do ogromnej erupcji wulkanu Kilauea. Erupcja była ogromna, naukowcy wyliczyli, że lawa strzelała w powietrze na wysokość 90 metrów, a całemu wydarzeniu towarzyszyły trzęsienia ziemi oraz deformacje gruntu. Wulkan ten stał się niezwykle aktywny w 1983 roku i kolejne erupcje trwały aż do 2018 roku, kiedy podłoże krateru zawaliło się tworząc jezioro lawy.

Ogromna rzeka Lawy na wyspie Hawaii

Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]Czytaj dalej

Ewakuacja wyspy

Hawajska Gwardia Narodowa w maju była gotowa ewakuować natychmiastowo ponad 2000 osób. W odwodzie czekały helikoptery Black Hawk oraz Chinook. Gubernator Hawajów wystosował specjalną prośbę do prezydenta Stanów Zjednoczonych o Prezydencką Deklaracje Stanu Katastrofy co sprawiło, że przy ewakuacji i radzeniu sobie ze skutkami żywiołu mogły pomóc służby federalne.

Ogromna rzeka Lawy na wyspie Hawaii

Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowiskoNaukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowiskoCzytaj dalej

Ogromna prędkość rzeki lawy

Na nagraniu stworzonym przez fotografa Kena Boyera możemy zaobserwować z jak ogromną prędkością przemieszcza się lawa po erupcji wulkanu. Przed takim żywiołem nikt nie jest w stanie uciec.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna rzeka lawy na Hawajach. Niesamowite nagranie erupcji wulkanu
  2. Asteroida leci w kierunku Ziemi. Naukowcy nie wykluczają zderzenia
  3. Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]
  4. Ogromna trąba wodna nad Bałtykiem. Przerażające nagranie

Następny artykuł