Kobieta w maseczce ochronnej trzyma się za głowę i jest smutna.
Źródło: Pixabay

Lek, który stosujemy wszyscy może być niebezpieczny. Naukowcy ostrzegają

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Września 2020

Naukowcy ostrzegają. Jedne z najpopularniejszych leków przeciwbólowych może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Najnowsze badania potwierdzają obawy.

Z najnowszych badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie “Social Cognitive and Affective Neuroscience” wynika, że paracetamol znajdujący się w wielu znanych lekach przeciwbólowych może być groźny dla naszego zdrowia. Wszystko przez jego wpływ na naszą psychikę.

Paracetamol - składnik leków, który może nas skrzywdzić

Jak podkreśla neurobiolog Baldwin Way z Ohio State University, Acetaminofen, czyli paracetamol, zmniejsza negatywne emocje w momencie, w którym ludzie rozważają ryzykowne czynności. Lek sprawia, że ludzie nie odczuwają strachu, więc są bardziej skorzy do podejmowania ryzyka. Okazuje się więc, że paracetamol nie wpływa jedynie na redukcję bólu, ale oddziału silnie również na procesy psychologiczne zachodzące w naszej głowie. Mowa tu o obniżeniu poziomu empatii, wrażliwości na ranienie uczuć innych osób i funkcje poznawcze.

Telenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialuTelenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialuCzytaj dalej

Lek sprawiający, że nie czujemy ryzyka

Według najnowszych badań paracetamol może wpływać na trudności z ocenianiem ryzyka. Naukowcy podkreślają, że jest to skutek uboczny, który występuje stosunkowo rzadko, jednak warto o nim pamiętać, szczególnie, że paracetamol znajdziemy w większości leków przeciwbólowych dostępnych na rynku.

Podczas testów trzeba było pompować balonów

Na potrzeby badania, naukowcy z Ohio State University przeprowadzili specjalne testy wśród 500 studentów. Baldwin Way podał studentom maksymalną, jednorazową dawkę paracetamolu (1000 mg), a następnie kazał wykonywać proste zadanie. Test polegał na dmuchaniu balonów pojawiających się na ekranie. Za każde naciśniecie pompki studenci otrzymywali wirtualne pieniądze. Testerzy musieli nadmuchać do maksymalnych rozmiarów jak największą liczbę balonów. Jeżeli balon pękał, pieniądze przepadały.

Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Czytaj dalej

Jak się okazało, uczniowie, którym podano paracetamol znacznie częściej podejmowali większe ryzyko (w porównaniu z grupą studentów, której podano placebo. Studenci, którym podano paracetamol pompowali swoje balony znacznie szybciej, jednak dużo więcej takich balonów również pękało. Według specjalistów, osoby takie nie odczuwały niepokoju związanego z ryzykiem, że balon może ulec zniszczeniu.

Kolejne zadanie polegało na wypełnieniu ankiety, w której studenci musieli ocenić ryzyko związane z różnymi scenariuszami zdarzeń (obstawianie wyników wydarzeń sportowych, skakanie na bungee, jazda samochodem bez zapinania pasów). W tym przypadku wyniki się odrobinę zatarli, ale na podstawie średniej, naukowcy ustalili, że paracetamol ma istotny wpływ na podejmowanie bardziej ryzykownych decyzji. Badacze podkreślili, że nie jest to koniec eksperymentów i będą się starali zgłębić jeszcze bardziej wpływ paracetamolu na psychikę człowieka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kundelek płakał przy każdym dotyku. Nagrano pierwszy raz, gdy ktoś go pogłaskał, reakcja wywołuje łzy
  2. Przez 5 dni piła sok z selera. Pozbyła się uciążliwego problemu, z którym długo walczyła
  3. Dramatyczny apel polskich ekspertów. Szczepionek nie starczy dla wszystkich
  4. Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASA
  5. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  6. Nowa wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz ostrzega przed wielkim zagrożeniem

Następny artykuł