lekarz
Źródło: Pxfuel

Czy uważasz, że sztuczna inteligencja może zastąpić lekarzy?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
18 Października 2020

Żyjemy w czasach, gdy postęp technologiczny jest coraz większy, a algorytmy sztucznej inteligencji zaczynają powoli doganiać człowieka. Wykorzystanie AI w medycynie może kompletnie zmienić losy diagnostyki, w tym tej związanej z ciężkimi chorobami. Czy jednak może to kompletnie zastąpić lekarzy?

Sztuczna inteligencja jest wszędzie - w telewizorach, komputerach, programach, smartfonach, a nawet i piekarnikach. Jednak prawdziwe algorytmy w niczym nie przypominają dodatkowych funkcji sprzętu AGD. AI rozwija się m.in. w dziedzinie medycyny.

Medycyna w obliczu kryzysu

Rok 2020 na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako jeden z najcięższych i przepełniony bardzo dużą ilością goryczy. Na całym świecie panuje pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, który zbiera śmiertelne żniwo i przyczynia się do poważnych ograniczeń w gospodarce, polityce czy właśnie medycynie. Nie dziwota, to w końcu lekarze poświęcają się teraz kompletnie w celu jak najlepszej poprawy i tak dość słabej sytuacji. Lekarze działają na skrajach sił i są prawdziwymi bohaterami, jednak gdyby to już dziś AI było standardem w diagnostyce, wszystko mogłoby wyglądać znacznie inaczej. Ludzka siła robocza mogłaby skupić się na COVID-19, a całą resztę przypadków badałyby właśnie algorytmy.

NASA pokazała strój do podboju Księżyca. Niewiarygodne co znajdzie się w środkuNASA pokazała strój do podboju Księżyca. Niewiarygodne co znajdzie się w środkuCzytaj dalej

Doktor AI

Już dziś istnieją różne algorytmy bazujące na uczeniu maszynowym, które okazują się być potencjalnie przełomowe w kwestii wczesnego wykrywania ciężkich chorób. Ryzyko miażdżycy mogłoby zostać obliczone wyłącznie przez sztuczną inteligencję, która przeprowadziłaby ocenę szans na wystąpienie tej choroby bazując na historii medycznej, średnim tętnie i ciśnieniu. Choroby nowotworowe mogłyby zostać wykrywane jeszcze zanim dałyby o sobie znać, wystarczy tylko, że AI "nauczyłoby" się ich diagnostyki w oparciu o zdjęcia tkanek pacjentów zdrowych i chorych. Od lat zapowiadana jest rewolucja związana z AI i to nie tylko w medycynie, ale też i przemyśle oraz nawet codziennym życiu. Być może w końcu się jej doczekamy.

Sztuczna Inteligencja postawi diagnozę szybciej niż lekarz. Zaskakujące badania naukowców, to rewolucjaSztuczna Inteligencja postawi diagnozę szybciej niż lekarz. Zaskakujące badania naukowców, to rewolucjaCzytaj dalej

Lekarz vs robot

Kwestia tego, czy lekarze mogliby zostać zastąpieni przez roboty bazujące na AI jest nie tylko po stronie etycznej. W końcu robot nigdy nie będzie mógł okazać takiej empatii dla pacjenta, jak drugi człowiek, tak samo robot zawsze będzie działał bazując na tym, jak został zaprogramowany jego algorytm. Inna sprawa jest taka, że AI już teraz, na wczesnym etapie badań, potrafi wykrywać choroby ze skutecznością nawet 99 procent, czym jednocześnie wygrywa z większością "ludzkich" lekarzy. Czy sztuczna inteligencja może w przyszłości przyczynić się do poprawy służby zdrowia? Oczywiście. Ale czy zastąpi człowieka? Jak uważacie? Koniecznie dajcie nam znać.

Obrazy Techgame"Jeden z dziesięciu": pytania, na których pomylić się może geniusz. Zaskakujące odpowiedzi uczestnikówCzytaj dalej

Następny artykuł