Lekarze
Źródło: pixinio.com

Polskim lekarzom grozi kara więzienia za niesienie pomocy. Skandaliczna sytuacja

Kuba WielochKuba Wieloch
24 Czerwca 2020

Prezydent podpisał nowe zmiany w kodeksie karnym zawarte w czwartej odsłonie tarczy antykryzysowej. Zamiany oznaczają m. in. o zaostrzeniu kar dla lekarzy w wypadku popełnienia błędów medycznych.

Lekarze żyją w strachu

Naczelna Rada Lekarska zamierza przekazać rządowi własne propozycje na uregulowanie kwestii błędów lekarskich. Jest to wynik pilnego spotkania w resorcie sprawiedliowści. Niestety, rozmowy obu stron nie rozwiały wątpliwości środowiska lekarskiego.

"Każdy lekarz przynajmniej raz w życiu popełni jakiś błąd"


Jesteśmy ludźmi. Każdy lekarz przynajmniej raz w życiu popełni jakiś błąd. Ale po to się je raportuje, żeby wyciągać z nich wnioski. Zapisy można jeszcze zmienić. Większość z błędów w tych zapisach prawdopodobnie wynika z jakiś zmian organizacyjnych, czy systemowych. Barykadowanie i straszenie ludzi będzie służyło temu, że nie będziemy raportować błędów i nie będziemy się uczyć, jak je naprawiać - mówi w rozmowie z RMF FM Jarosław Biliński, wiceprezes warszawskiej Izby Lekarskiej.


Lekarze chcą zaproponować utworzenie fundusz odszkodowań za błędy popełnione nieumyślnie, które są wynikiem ich zaniedbań, czy celowego działania.
Lekarze będą się bać leczyć chorych bardziej odważnie, niż mówią o tym standardy leczenia, czy stosować nowoczesne metody leczenia. Ten przepis jest fatalny i skandaliczny. Tydzień temu nam bili brawo, a teraz chcą nas wsadzać do więzień za leczenie pacjenta - dodaje Jarosław Biliński.

Oświadczenie NRL

Poniżej znajduje się oświadczenie Narodowej Rady Lekarskiej:

Podpisana ustawa wśród wielu zmian i przepisów dotyczących epidemii nowelizuje również przepis art. 37a Kodeksu karnego i w tym zakresie, jest w ocenie samorządu lekarskiego, kolejną próbą zaostrzenia odpowiedzialności karnej obejmującą lekarzy i lekarzy dentystów za tzw. błędy medyczne.Wejście w życie nowelizacji tego przepisu Kodeksu karnego, którego celem jest zmiana zasad wymierzania przez sądy kar za przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, będzie bowiem także obejmować te sprawy, w których lekarz niosący pomoc medyczną w sposób nieumyślny popełnia tzw. błąd lekarski - czytamy w oświadczeniu NRL.

Trudno się zgodzić z tym, że ustawodawca - bez żadnej publicznej dyskusji - jedną zmianą wpływa na możliwą odpowiedzialność zarówno lekarza za ryzyko, jakie wiąże się z wykonywaniem tego zawodu, jak też za przestępstwa takie, jak "pobicie z użyciem noża albo kija bejsbolowego, udział w zbrojnym gangu lub grupie terrorystycznej czy doprowadzenie ofiary do ciężkiego kalectwa w wyniku pobicia" - piszą medycy.

Samorząd lekarski będzie wskazywał lekarzom, aby niosąc niezbędną pomoc pacjentom nie podejmowali nadmiernego ryzyka, które może prowadzić do poniesienia odpowiedzialności, która może być w związku z wprowadzoną zmianą surowsza niż obecnie. (...) Samorząd lekarski przekaże stronie rządowej projekt przepisów uwalniających pracowników ochrony zdrowia od odpowiedzialności cywilnej i karnej za uchybienia, nie będące rażącymi, popełnione podczas działań podejmowanych w ramach zwalczania epidemii. Jesteśmy przekonani, że Ministerstwo Sprawiedliwości poprze te rozwiązania i doprowadzi do ich uchwalenia w tak samo szybki sposób, jak miało to miejsce w przypadku ostatnich zmian - zaznaczają lekarze w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Groził babci pistoletem i granatem. Policja w jego domu znalazła prawdziwy arsenał
  2. Pierwszy pacjent na kwarantannie w Polsce pojawił się już w styczniu
  3. Koronawirus. Rozpoczęły się testy polskich skoczków narciarskich
  4. Ważne zmiany w Kodeksie Pracy? Fałszywe informacje obiegły media
Następny artykuł