Ból głowy
Źródło: pixabay

Naukowcy alarmują, jesteśmy królikami doświadczalnymi testującymi niezatwierdzone leki. Część składników nie została nigdy przebadana

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Września 2020

Leki nootropowe to nowe suplementy, które podbijają rynek na zachodzie i w coraz większej ilości zaczynają pojawiać się też w Europie. Eksperci alarmują, że środki te są dosłownie testowane na klientach, a każdy, kto ich zażyje, jest królikiem doświadczalnym.

Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju "polepszacze", leki czy suplementy muszą zostać dokładnie przebadane - w końcu często wiele z nich to leki, które możemy kupić bez recepty. Najnowsze wnioski naukowców brzmią jednak bardzo niepokojąco.

Leki nootropowe

Leki nootropowe, prokognitywne lub, po prostu, nootropy, to grupa leków i suplementów powstałych w celu wzmocnienia działania naszego mózgu i okresowego zwiększenia zdolności poznawczych, pamięci i uczenia się. Czasami są wzbogacane również o środki stawiające nas na nogi. Niejako swoistym rodzajów nootropów są też tak błahe środki, jak kofeina czy nawet żeń-szeń. Teraz jednak zajmiemy się szalenie popularnymi ostatnimi czasy w Stanach Zjednoczonych i coraz częściej pojawiającymi się w Polsce różnymi mieszankami, które docelowo skierowane są do osób we wzmożonym stopniu korzystających z mózgu, czyli choćby studentów. Na całym świecie, zgodnie z danymi na 2015 rok, wartość sprzedanych środków nootropowych przekroczyła aż miliard dolarów amerykańskich. Popyt na nie jednak wciąż rośnie, a etycy, lekarze i psychiatrzy alarmują, że znaczna część takich środków nie została nawet odpowiednio przebadana.

Gigantyczne wiry na Jowiszu. NASA pokazała przerażające zdjęcia, nie uwierzysz jak potężne jest to zjawiskoGigantyczne wiry na Jowiszu. NASA pokazała przerażające zdjęcia, nie uwierzysz jak potężne jest to zjawiskoCzytaj dalej

Ludzie jak króliki doświadczalne

Pieter A. Cohen wraz ze swoim zespołem naukowym ze szkoły medycznej Harvardu opublikowali szokujące wyniki badań. Zgodnie z przedstawionymi przez nich wnioskami, w niektórych lekarz nootropowych znaleziono środki, które nigdy nie zostały oficjalnie dopuszczone do sprzedaży przez żaden organ sprawczy Stanów Zjednoczonych, a co za tym idzie - najpewniej nie zostały nawet odpowiednio przebadane. Badacze przebadali popularne środki zawierające m.in. Aniracetam, Noopept, Fenylopiracetam i Oxiracetamm ze względu na chemiczne podobieństwo tych środków do jednego z bardziej znanych nootropów, czyli Piracetamu, leku, który w niektórych rejonach świata dopuszczony jest do stosowania przy padaczkach lub innych dolegliwościach neurologicznych, jednak eksperci od dawna zwracają uwagę na jego nie do końca poznane działanie. W USA żadna z powyższych substancji nie została nigdy oficjalnie zatwierdzona przez żaden organ.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstał

2. Czekali aż na świat przyjdzie kolejne dziecko. Lekarz przekazał wiadomość, która przerosła ich najśmielsze oczekiwania

Co na to instytucje rządowe?

Co ciekawe, powyższe środki nie zostały jednoznacznie sklasyfikowane przez FDA (amerykańską Agencję Żywności i Leków), ani nawet przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH). Badacze zrozumieli, że pomimo konkretnego wykazu składników, ich rzeczywista liczba i tak się nie zgadzała, niektórych substancji było nawet 4-krotnie więcej, niż napisano! Problem w tym, że duża część z tych substancji nigdy nie została zbadana w postaci, w jakiej dostępna jest do kupienia. "Mówimy o łączeniu leków, które nigdy nie były badane pod kątem łączenia u człowieka. Nie wiemy więc absolutnie nic na temat potencjalnych efektów ubocznych" - napisał w badaniu Cohen. Wychodzi więc na to, że klienci kupujący niektóre nootropy to tak naprawdę króliki doświadczalne, gdyż wiele z substancji i ich łączenia z pozostałymi lekami nigdy nie były badane pod kątem działania na człowieka.

Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?Czytaj dalej

Leki na wyżarcie mózgu

Warto pamiętać też o tym, że choć oficjalnie instytucje milczą w tej kwestii, w zeszłym roku FDA głośno ostrzegało przed korzystaniem z tych substancji i wystosowało do firm je produkujących otwarty list dotyczący tego, aby dokładnie zwrócić uwagę na korzystanie z niezatwierdzonych składników. Zdaniem naukowca, agencje mogłyby zrobić w tej kwestii więcej, a już na pewno opublikować ogólnie dostępny wykaz niezatwierdzonych oficjalnie substancji. Nie powinno się tu także generalizować, gdyż część nootropów składać się może także i z substancji naturalnych, a nie wszystkie firmy korzystają z "podejrzanych" składników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat w Wielkiej Brytanii. Nastolatek został zaatakowany z powodu zgubienia psa
  2. Całkowity zakaz organizacji wesel? Rekord zarażeń nie napawa optymizmem, eksperci nie mają złudzeń
  3. Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicę
  4. Rosyjski satelita spadł na Ziemię. Urządzenie miało problemy techniczne
  5. Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicę
  6. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota
  7. Lekarz wyczuł coś twardego na języku pacjentki. Diagnoza spadła na nią jak grom z jasnego nieba

Następny artykuł